- Home
- Economic
- SAN FRANCISCO, (16.11.2012, 17:53)
- Vlad Popescu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
SAMSUNG versus APPLE: Atacuri reciproce în instanţă vizând iPhone 5 şi Galaxy S III
Smartphone-urile Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note şi iPhone 5 şi versiunea "Jelly Bean" a sistemului de operare Android au fost introduse în procesul judecat în SUA între Apple şi Samsung, a cărui miză creşte odată cu atacarea unor produse de ultimă generaţie.
421 afișări

iPhone 5 (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Samsung Electronics a cerut adăugarea recent lansatului iPhone 5 pe lista produselor Apple atacate în justiţie pentru că ar încălca mai multe patente ale companiei sud-coreene.
Totodată, Apple a solicitat introducerea Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note şi a versiunii Android "Jelly Bean" prezentă pe modelul Samsung Galaxy Nexus, dezvoltat împreună cu Google.
Judecătorul Paul Grewal de la tribunalul San Jose, California, a acceptat cererile celor două companii, potrivit Bloomberg.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cum să devii miliardar. „Calea visatorului”, cea mai ușoară modalitate de a te îmbogăți, dar și cea mai grea
-
Lupte grele se dau în regiunea Doneţk după ce trupele ruseşti au capturat Luhanskul în întregime
-
Ion Cristoiu: Cum şi-a tras clapa lui însuşi Nicolae Ciucă
-
Lavrov cere să se facă eforturi pentru protejarea legilor internaţionale: "lumea evoluează într-un mod complicat"
Într-un alt proces judecat în această vară la San Jose, Apple a câştigat daune de 1,05 miliarde de dolari de la Samsung după ce juraţii au decis că anumite produse ale companiei sud-coreene încalcă patente ale Apple. Decizia poate fi atacată cu recurs.
Cei mai mari producători de smartphone-uri şi tablete premium se acuză reciproc de copierea a diverse elemente de design şi tehnologie, cu zeci de procese pe patru continente.
Noul proces judecat la San Jose va ajunge în faţa juraţilor în anul 2014, când vârfurile de gamă actuale ale Samsung şi Apple vor fi fost deja înlocuite cu noi modele.



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe