Udrea: Efectele crizei în turism ar putea fi compensate prin dezvoltarea eco şi agroturismului

Publicat: 17 01. 2009, 12:48
Actualizat: 06 11. 2012, 09:12

"Încercăm să-i convingem pe turiştii germani că nu avem doar Marea Neagră şi Valea Prahovei. O oarecare scădere legată de efectele crizei ar putea fi compensată dacă vom putea să-i convingem să vină şi să facă ecoturism şi agroturism (…) În România poţi să vezi pe stradă cel puţin la fel de multe Mercedes-uri ca în Germania, dar şi căruţe trase de cai. Asta-i încântă pe turiştii germani", a afirmat Udrea.

Târgul de la Stuttgart, organizat în perioada 16-20 ianuarie şi specializat în turismul de caravane, este considerat cea mai mare manifestare europeană de profil pentru public.

Anul trecut, târgul a fost vizitat de 220.000 de persoane.

Udrea a menţionat că o problemă care împiedică dezvoltarea turismului de caravane în România este starea proastă a infrastructurii rutiere.

"Parcările sunt mai uşor de făcut, mai greu este cu drumurile. Să sperăm că şi această problemă se va rezolva", a mai spus Udrea.

Ea s-a întâlnit la târg cu primul ministru al landului Baden-Wurttemberg şi cu primarul oraşului Stuttgart.

Citeşte şi:

Udrea: Să facem turismul un contributor la buget

Udrea: Ministerul Turismului primeşte de la buget cât au alte ministere bani "de buzunar"

Udrea vrea să transforme Bucureştiul într-o destinaţie de turism balnear

Udrea: Prin exemplul cu apa termală din Capitală am vrut să arăt că nu se ştie potenţialul turistic