Potrivit presei britanice, Brown ar fi atacat producătorul muzical Abe Diaw cu o sticlă la clubul Tape din cartierul Mayfair din Londra, în februarie 2023.
Poliţia Metropolitană din Londra a confirmat arestarea unui bărbat de 36 de ani la hotelul Lowry din Manchester puţin după ora 2 dimineaţa, fără a-i dezvălui identitatea, arată AFP.
Artistul R&B, câştigător al premiului Grammy, sosise miercuri cu un avion privat şi se afla în Marea Britanie în contextul unor concerte programate luna viitoare.
Brown s-a făcut cunoscut de tânăr datorită vocii sale în registrul R&B, însă reputaţia i-a fost afectată serios de acuzaţii repetate de violenţă, inclusiv de condamnarea din 2009 pentru agresiunea asupra fostei sale iubite, cântăreaţa Rihanna, înaintea ceremoniei premiilor Grammy.
Momentan, artistul rămâne în custodia poliţiei, în timp ce ancheta continuă.