Prima pagină » Știri externe » Cutremur moderat în Japonia

Cutremur moderat în Japonia

Un cutremur cu magnitudinea de 5,3 a fost resimţit sâmbătă la Tokyo şi în oraşele din estul Japoniei, a anunţat institutul american de geofizică (USGS), dar nu au fost semnalate victime sau pagube materiale, relatează AFP.
05 feb. 2011, 08:51, Știri externe

Clădirile din capitală s-au clătinat, dar transportul în comun şi circulaţia nu au fost afectate de cutremurul produs la ora 10.56 (03.56 ora României), la 107 kilometri sud-est de Tokyo, la o adâncime de 35,6 kilometri în Oceanul Pacific, a precizat USGS.

Teritoriul japonez, situat la joncţiunea a patru plăci tectonice este afectate de aproximativ 20 la sută din cutremurele puternice produse în lume.

Normele de construcţie şi sistemele de alertă în caz de tsunami foarte avansate permit reducerea în mod considerabil a riscurilor generate de cutremure.