Prima pagină » Știri externe » Detenţie pe viaţă pentru un islamist care a încercat să decapiteze o persoană la Londra

Detenţie pe viaţă pentru un islamist care a încercat să decapiteze o persoană la Londra

Un bărbat găsit vinovat de tentativă de crimă prin decapitare într-o staţie de metrou din Londra, un atac considerat de tip terorist, a fost condamnat la închisoare pe viaţă de justiţia britanică, informează site-ul coitidianului Le Figaro.
Detenţie pe viaţă pentru un islamist care a încercat să decapiteze o persoană la Londra

Muhaydin Mire, un bărbat în vârstă de 30 de ani de origine somaleză, a fost găsit vinovat în iunie de tentativă de crimă prin decapitare.

Muhaydin Mire a încercat să comită atacul ca răzbunare pentru conflictul din Siria.

Luni, islamistul a fost condamnat la închisoare pe viaţă. „A fost vorba de tentativa de omorâre a unui om nevinovat din motive ideologice, prin decapitare, pentru un impact maxim”, a declarat judecătorul.

Pe 5 decembrie 2015, islamistul a atacat două persoane, la intrarea în staţia de metrou Leytonstone, situată în estul Londrei. Cele două persoane au fost rănite în atac, una în mod grav.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da