Prima pagină » Știri externe » Disidenţi din exil susţin că au localizat o uzină din Iran unde se fabrică piese pentru centrifuge

Disidenţi din exil susţin că au localizat o uzină din Iran unde se fabrică piese pentru centrifuge

Un grup apropiat de opoziţia iraniană aflată în exil susţine că a localizat, în apropiere de Teheran, o uzină unde s-ar fabrica piese necesare celor 100.000 de centrifuge folosite pentru îmbogăţirea uraniului, informează AFP.
08 apr. 2011, 15:02, Știri externe

Uzina Taba funcţionează de patru ani şi jumătate, afirmă disidentul Alireza Jafarzadeh, în cursul unei conferinţe de presă organizată la Washington.

Taba, un acronim al Towlid Abzar Boreshi Iran, produce „piese de aluminiu, magneţi, pompe moleculare, ţevi şi structuri metalice pentru centrifuge”, a precizat Jafarzadeh.

Mai multe imagini filmate din avion au fost prezentate în cursul conferinţei de presă. Uzina s-ar afla la Karaj, la periferia vestică a oraşului Teheran.

„Dezvăluirile sunt un nou semnal că Teheranul nu este transparent, nu are intenţia de a coopera cu membrii comunităţii internaţionale şi nu are un program nuclear civil”, a subliniat Jafarzadeh.

Potrivit disidentului, opoziţia iraniană deja a transmis aceste informaţii Administraţiei americane şi Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA).

Marile puteri acuză Iranul că încearcă să fabrice arme nucleare sub paravanul unui program nuclear civil. Regimul islamist de la Teheran respinge acuzaţiile.