Prima pagină » Știri externe » Donald Trump ameninţă că va creşte taxele vamale pentru produsele indiene „în următoarele 24 de ore”

Donald Trump ameninţă că va creşte taxele vamale pentru produsele indiene „în următoarele 24 de ore”

Preşedintele american Donald Trump ameninţă că va creşte taxele vamale pentru produsele indiene „în următoarele 24 de ore”. Prin achiziţionarea de petrol rusesc, India „alimentează maşina de război” a Rusiei, a explicat liderul SUA în timpul unui interviu.
Donald Trump ameninţă că va creşte taxele vamale pentru produsele indiene „în următoarele 24 de ore”

Taxele vamale pentru India, deja majorate la 25%, vor creşte „foarte substanţial”, a avertizat preşedintele american în timpul unui interviu acordat CNBC. Anterior, Donald Trump a cerut Indiei să renunţe la importurile de petrol din Rusia.

Taxele vamale vor creşte în următoarele 24 de ore, a spus Trump, fără a oferi o cifră, potrivit Le Figaro. Prin achiziţionarea de petrol rusesc, India „alimentează maşina de război”, a explicat el, „şi ei dacă fac asta, nu pot fi fericit”.

Comentariile apar în timp ce americanii încearcă să crească presiunea asupra Kremlinului.

Luni, Donald Trump i-a acuzat pe indieni că nu le pasă „de numărul de oameni ucişi în Ucraina de maşina de război rusească”. De asemenea, a ameninţat că va creşte taxele vamale la exporturile indiene către Statele Unite. India a respins acuzaţiile şi a spus că ameninţările sunt „nejustificate şi nerezonabile”.