„Germania va contribui la refacerea infrastructurii din Fâşia Gaza”, a spus ministrul într-o vizită în Egipt, conform agenţiei DPA. Printre domeniile în care ministerul german intenţionează să ajute se numără aprovizionarea cu apă şi energie, precum şi construcţia locuinţelor în enclavă.
Cu toate acestea, ministrul a subliniat că ajutorul va putea fi oferit doar după stabilirea unei situaţii stabile pe teren, menţionând ca prioritară încheierea unui armistiţiu durabil în Gaza.
Negocierile pentru un încetarea focului între Hamas şi Israel, mediate de Egipt, Qatar şi Statele Unite, au fost reluate pe 6 iulie la Doha. Reprezentanţi ai mediatorilor au declarat că procesul este încă fluid şi că va dura până la găsirea unui acord de încetare a ostilităţilor şi eliberare a ostaticilor israelieni aflaţi în Gaza.