Prima pagină » Știri externe » Iranul a început vânătoarea de spioni și protestari ce au susținut Israelul. Arestări și execuții

Iranul a început vânătoarea de spioni și protestari ce au susținut Israelul. Arestări și execuții

Autoritățile iraniene, după armistițiul cu Israel, intensifică o campanie de securitate internă în întreaga țară, cu arestări în masă, execuții și desfășurări militare, în special în regiunea kurdă rebelă, au declarat oficiali și activiști.
Iranul a început vânătoarea de spioni și protestari ce au susținut Israelul. Arestări și execuții

La câteva zile de la declanșarea loviturilor aeriene ale Israelului, la 13 iunie, forțele de securitate iraniene au demarat o campanie de arestări pe scară largă, însoțită de o intensificare a prezenței stradale în jurul punctelor de control, au declarat oficialii și activiștii.

Israelul și grupurile de opoziție exilate au sperat că campania militară, care a vizat Gardienii Revoluției și forțele de securitate internă, precum și siturile nucleare, va declanșa o revoltă în masă și răsturnarea Republicii Islamice.

Deși numeroși iranieni sunt supărați pe guvern pentru politicile care, în opinia lor, au condus la atacul israelian, nu a existat încă niciun semn de proteste semnificative împotriva autorităților.

Cu toate acestea, un înalt oficial iranian din domeniul securității și alți doi înalți oficiali informați cu privire la problemele de securitate internă au declarat pentru Reuers că autoritățile se concentrează asupra amenințării unor posibile tulburări interne, în special în zonele kurde.

Unitățile paramilitare ale Gardienilor Revoluției și ale Basij au fost puse în stare de alertă, iar securitatea internă a devenit principalul obiectiv, a declarat oficialul de rang înalt din domeniul securității.

Oficialul a declarat că autoritățile sunt îngrijorate de agenții israelieni, de separatiștii etnici și de Organizația Mujahideen a Poporului, un grup de opoziție exilat care a organizat anterior atacuri în Iran.

Activiștii din interiorul țării evită acțiunile în aceste zile

„Suntem extrem de precauți în acest moment, deoarece există o îngrijorare reală că regimul ar putea folosi această situație ca pretext”, a declarat un activist pentru drepturile omului din Teheran care a fost închis în timpul protestelor în masă din 2022.

Activistul a declarat că știe zeci de persoane care au fost convocate de autorități și fie au fost arestate, fie avertizate să nu manifeste disidență.

Mulți dintre cei arestați au fost acuzați de spionaj pentru Israel, a declarat HRNA. Presa de stat iraniană a raportat că trei au fost executați marți în Urmia, în apropiere de granița cu Turcia, iar grupul iraniano-kurd pentru drepturile omului Hengaw a declarat că toți erau kurzi.

CONTROALE ȘI PERCHEZIȚII

Unul dintre oficialii informați cu privire la securitate a declarat că au fost desfășurate trupe la granițele cu Pakistan, Irak și Azerbaidjan pentru a opri infiltrarea a ceea ce oficialul a numit teroriști. Celălalt oficial informat cu privire la securitate a recunoscut că sute de persoane au fost arestate.

Minoritățile kurdă și balucă din Iran, în majoritate musulmani sunniți, au fost mult timp o sursă de opoziție față de Republica Islamică, opunându-se guvernării șiite de la Teheran.

Cele trei principale facțiuni separatiste kurde iraniene cu sediul în Kurdistanul irakian au declarat că unii dintre activiștii și luptătorii lor au fost arestați și au descris ample mișcări militare și de securitate ale autorităților iraniene.