Mai multe persoane s-au adunat în faţa palatului prezidenţial din Varşovia şi alte câteva zeci de oraşe şi localităţi din toată ţara, unde au scandat „ruşine” şi „eliberaţi curtea”. Poliţia a intervenit după ce protestatarii au scris sloganuri în faţa palatului prezidenţial, relatează Reuters.
Noua lege semnată de preşedintele polonez Andrzej Duda va permite Guvernului să aleagă noul procuror şef al Curţii Supreme.
Noile reforme judiciare din Polonia au declanşat un conflict între Bruxelles şi Varşovia. Comisia Europeană a lansat la începutul lunii iulie procedura formală de sancţionare a Poloniei din cauza noii legi privind funcţionarea Curţii Supreme de Justiţie.
Citeşte şi: Facebook a încheiat oficial cea mai proastă zi din istoria bursei americane, cu o scădere de peste 100 de miliarde de dolari la nivelul capitalizării de piaţă
Citeşte şi: Propunerile Marii Britanii referitoare la Brexit au fost respinse din nou de Uniunea Europeană
Citeşte şi: Un israelian a decedat, alţi doi au fost răniţi, în urma unui atac cu cuţitul în Cisiordania
Citeşte şi: Viktor Orban: Este nevoie de o nouă Comisie Europeană şi o abordare diferită faţă de imigranţi
Citeşte şi: Un oficial grec susţine că incendiile de vegetaţie ar fi fost puse intenţionat | FOTO, VIDEO