Raiduri și percheziții ale poliției în Germania, grupul extremist Reichsbürger a fost interzis
Raidurile au avut loc marți în proprietăți asociate cu grupul Koenigreich Deutschland (Regatul Germaniei) și în locuințele membrilor săi din conducere, a transmis ministerul de Interne.
Ministrul de Interne, Alexander Dobrindt, a declarat că cei 6.000 de membri ai grupului au creat un „contra-stat” în Germania și subminează sistemul juridic și monopolul statului asupra folosirii forței.
„Ei își susțin presupusa revendicare a puterii cu narațiuni antisemite și conspiraționiste”, a spus Dobrindt.
Ordinul de a interzice grupul a fost dat chiar înainte de percheziții, a declarat ministerul, potrivit Reuters.
Serviciul german de informații interne Verfassungsschutz a pus mișcarea Reichsbürger sub observație în 2016, la scurt timp după ce unul dintre membrii acesteia a împușcat mortal un polițist în timpul unei percheziții la domiciliul său.
Adepții mișcării consideră că democrația germană de astăzi este o fațadă ilegitimă și că sunt cetățeni ai unei monarhii care, susțin ei, a dăinuit după înfrângerea Germaniei în Primul Război Mondial, în ciuda abolirii sale oficiale.