- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (16.05.2023, 08:30)
- Petru Mazilu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Războiul din Ucraina: atac intens cu rachete asupra Kievului
Martorii vorbesc despre un atac intens, iar autorităţile anunţă că trei persoane sunt rănite.
2017 afișări

Războiul din Ucraina: atac intens cu rachete asupra Kievului
Atacul aerian este al optulea din această lună de la Kiev. Sistemele de apărare aeriană au doborât mai multe rachete deasupra oraşului.
Primarul oraşului, Vitali Klitschko, a declarat că unele resturi de rachete au căzut în cartierele centrale, inclusiv peste grădina zoologică a oraşului, potrivit BBC.
Alerta de raid aerian a sunat două ore. Atacul în care au fost folosite drone şi rachete, a fost descris ca fiind „excepţional prin densitatea sa" de către un oficial de la Kiev.
ULTIMELE ȘTIRI
-
VIDEO. Momentul în care Dumitru Buzatu a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 1,25 milioane de lei
-
România blochează accesul Austriei la reuniunile NATO. Presa austriacă: E o răzbunare pentru veto-ul pe aderarea la spaţiul Schengen
-
Dumitru Buzatu, arestat preventiv pentru 30 de zile
-
Scholz cere explicaţii Varşoviei despre scandalul vizelor. Germania ar putea lua măsuri la frontiera cu Polonia
Serhiy Popko, şeful administraţiei militare din capitala ucraineană, a spus că a fost folosit „un număr maxim de rachete în cel mai scurt timp".
„Potrivit informaţiilor preliminare, marea majoritate a ţintelor inamice din spaţiul aerian al Kievului au fost detectate şi distruse", a adăugat el.
Atacul a avut loc în timp ce preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski se afla într-un turneu european.



Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe