Românul în vârstă de 32 de ani a căzut în Lacul Zurich în timp ce naviga pe o placă de vâslit din poziţie verticală (stand up paddle). Accidentul a avut loc în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică în zona campingului Wollishofen, la periferia sudică a oraşului elveţian Zurich.
Românul a fost scos de sub apă după aproximativ zece minute de doi turişti care observaseră incidentul. Bărbatul era în stare de inconştienţă şi nu avea puls. A fost resuscitat şi se afla la spital în stare extrem de gravă, fiind în comă. Potrivit unor surse, bărbatul ar fi fost în stare de ebrietate în momentul începerii navigaţiei pe lac.
Citeşte şi: Autorităţile franceze l-au identificat pe adevăratul lider al atentatelor din noiembrie 2015
Citeşte şi: Reţeaua teroristă Stat Islamic se pregăteşte de pierderea „califatului” proclamat în Siria şi Irak
Citeşte şi: BREXIT – Camera Comunelor a decis să analizeze petiţia privind un nou referendum. Decizia va fi a Guvernului
Citeşte şi: Incident armat în Germania, soldat cu doi morţi. Circa 100 de agenţi de poliţie, inclusiv membri ai forţelor speciale, mobilizaţi