- Home
- Externe
- KIEV, (19.05.2023, 17:40)
- Mihai Draghici
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Zelenski a denunţat indiferenţa unor naţiuni arabe faţă de invazia rusă în Ucraina
Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a denunţat vineri, la reuniunea Ligii Arabe, indiferenţa unor state arabe faţă de invazia militară rusă în Ucraina, informează cotidianul Le Monde.
1566 afișări

Zelenski a denunţat indiferenţa unor naţiuni arabe faţă de invazia rusă în Ucraina
"Din nefericire, anumite ţări din lume şi de aici, dintre dumneavoastră, închid ochii faţă de oamenii luaţi prizonieri şi faţă de anexările ilegale", a afirmat Volodimir Zelenski.
Preşedintele ucrainean i-a îndemnat pe liderii naţiunilor din Liga Arabă să aibă "o percepţie onestă" asupra conflictului militar izbucnit prin invazia rusă în Ucraina.
"Regiunea Crimeea a fost prima care a suferit ocupaţia rusă, iar cei mai mulţi dintre cei reprimaţi în Crimeea ocupată sunt musulmani", a susţinut Zelenski.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Tehnologia schimbă viitorul educației. Jocurile cu inteligență artificială se adaptează la nivelul fiecărui elev și oferă feedback personalizat
-
Avioane F-16 ale SUA au ajuns la Baza aeriană Borcea pentru a consolida misiunea de poliţie aeriană a NATO în România
-
Netanyahu vorbeşte despre „o pace istorică” între Israel şi Arabia Saudită
-
Sediul Flotei ruse de la Marea Neagră, aflat în Crimeea, lovit de o rachetă ucraineană
Preşedintele Ucrainei se află vineri la summitul Ligii Arabe, în Arabia Saudită, în cadrul eforturilor internaţionale de a obţine menţinerea susţinerii masive, în contextul invaziei militare ruse. "Priorităţile noastre sunt prezentarea planului nostru de pace şi garantarea securităţii energetice iarna viitoare", a subliniat Zelenski.
Arabia Saudită a adoptat o poziţie relativ neutră faţă de conflictul militar dintre Rusia şi Ucraina, iar în septembrie 2022 a intermediat un schimb de prizonieri între părţile beligerante. Riyadul, cel mai mare exportator de petrol din lume, îşi coordonează politicile privind exporturile petroliere cu Moscova, dar menţine parteneriatul strategic cu Washingtonul.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 01:00
-
astăzi, 00:00