- Home
- Meteo
- BUCUREŞTI, (18.11.2024, 07:33)
- Petru Mazilu
Avertisment pentru şoferi: pe numeroase şosele din România este ceaţă şi se poate forma polei
Pe numeroase şosele din România, inclusiv pe autostrăzi, este ceaţă şi se poate forma polei. Avertismentul vine de la Centrul Infotrafic. Specialiştii avertizează că în unele porţiuni este aglomeraţie.
Urmărește
86 afișări
Avertisment pentru şoferi: pe numeroase şosele din România este ceaţă şi se poate forma polei
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră, nu sunt semnalate drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia oprită ca urmare a vreunui eveniment rutier.
Totuşi, se circulă în condiţii de ceaţă, care reduce vizibilitatea în trafic sub 200 de metri, pe alocuri chiar sub 50 de metri, pe mai multe artere rutiere din judeţele: Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Braşov, Caraş-Severin, Cluj, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomiţa, Ilfov, Mehedinţi, Mureş, Olt, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiş, Vâlcea, Vrancea, dar şi în mun. Bucureşti. De asemenea, în anumite zone, condiţiile meteo pot favoriza, în funcţie de condiţiile locale, formarea poleiului.
Este semnalată ceaţă, care scade vizibilitatea în trafic sub 200 de metri, pe tronsonul kilometric 7 – 40 al autostrăzii A3 Bucureşti-Braşov. Totodată, pe autostrăzile A1 Sibiu-Deva, A10 Sebeş-Turda şi A1 Bucureşti-Piteşti sunt semnalate porţiuni cu ceaţă, însă vizibilitatea nu pune în pericol siguranţa rutieră, valorile de trafic fiind reduse, mai anunţă Infotrafic.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
„Atacuri constante timp de săptămâni şi luni”. Care a fost ţara „cea mai atacată” online de Rusia
-
Războiul din Ucraina, ziua 1059. Rusia pierde soldaţi si peste 200 de echipamente militare / Atac cu drone ruseşti în regiunea Kiev. Un copil de 12 ani a fost rănit
-
Alertă în Tulcea. Au fost emise mesaje Ro-Alert despre posibilitatea căderii unor obiecte din spaţiul aerian
Pe autostrada A2 Bucureşti-Constanţa se circulă în condiţii de vizibilitate bună şi valori de trafic normale. Pe autostrada A1 Bucureşti-Piteşti este aglomeraţie începând din localitatea Ciorogârla, pe sensul de intrare în Capitală. De asemenea, este aglomeraţie pe Centura Capitalei, la Chiajna, Domneşti, Bragadiru şi Pantelimon.
Şoferilor li se recomandă să reducă viteza, să mărească distanţa în mers faţă de vehiculele din faţă şi să folosească corespunzător luminile. Alte sfaturi îi vizează pe şoferii care circulă pe autostrăzi.
„În ceea ce priveşte circulaţia pe autostrăzi, trebuie respectate şi alte reguli specifice, respectiv:
-nu opriţi pe benzile de circulaţie şi pe banda de urgenţă!
-în cazul unei pene sau defecţiuni tehnice, porniţi luminile de avarie, echipaţi-vă cu vesta reflectorizantă, scoateţi pasagerii din autovehicul în afara părţii carosabile şi amplasaţi triunghiurile reflectorizante, unul după celălalt, la distanţe mai mari!”, a precizat Infotrafic.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe alephnews.ro: Cum se vor desfășura alegerile prezidențiale din 4 și 18 mai? TikTok, Facebook și Google riscă amenzi uriașe dacă nu respectă regulile lui Ciolacu
Citește pe www.zf.ro: Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Citește și: Ceaţă densă în cea mai mare parte a României
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Adrian Sârbu: Simpaticul domn Marcel Ciolacu, un Dobi-Tik-Tok, nu știe nimic legat de guvernare. Azi îți dă taxe noi, mâine îți ia pensia pe care ți-a promis-o ieri
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Cine este miliardarul discret care împinge din umbră o întreagă ţară de pe drumul european către un parteneriat cu Rusia
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
Primăvară cu ninsori! Meteorologii Accuweather au emis prima prognoză pentru luna martie 2025, în București
CANCAN.RO
Am făcut calculul! Cât plătești lunar la curent, dacă ții routerul wi-fi în priză non-stop
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe