- Home
- Politic
- TIMIŞOARA, (16.06.2022, 14:25)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Dominic Fritz acuză Guvernul că sabotează programul „Timişoara - Capitala Europeană a Culturii 2023”
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, acuză că Guvernul Nicolae Ciucă sabotează proiectul „Timişoara - Capitală Europeană a Culturii 2023” şi taie jumătate din fondurile care trebuiau alocate primăriei pentru a le da Consiliului Judeţean, condus de un liberal.
Urmărește
129 afișări
Dominic Fritz acuză Guvernul că sabotează programul „Timişoara - Capitala Europeană a Culturii 2023”
Fritz acuză că Guvernul taie jumătate din fondurile care trebuiau alocate primăriei pentru a le da Consiliului Judeţean Timiş, condus de liberalul Alin Nica şi asta cu doar şase luni înainte de începerea evenimentului.
Potrivit primarului, acest lucru se întâmplă în condiţiile în care 90% dintre obiectivele de infrastructură culturală asumate de Primăria Timişoara prin dosarul de candidatura în 2016 sunt fie finalizate, fie în lucru cu termen de finalizare anul acesta sau anul viitor, în timp ce dintre cele patru obiective de infrastructură şi de turism cultural asumate de Consiliul Judeţean Timiş, în dosarul de candidatură, niciunul nu a fost nici măcar început (exemplu: reabilitarea Castelului Huniade).
În plus, spune Fritz, Primăria Timişoara a realizat, din bugetul local, cei mai mari paşi în ultimul an şi jumătate: Cinema Victoria este gata, alte 3 cinematografe vor fi finalizate în următoarele 12 luni, iar valoarea totală a lucrărilor este de aproape 190 milioane de lei.
„Dacă alţii decid să folosească proiectul Timişoara - Capitală Europeană a Culturii, un proiect istoric, în disperata lor luptă politică, e alegerea lor. Nu ştiu cine câştigă politic dintr-o astfel de abordare, dar stiu sigur că Timişoara pierde. Eu sunt focusat să livrez ce şi-a asumat Timişoara: investiţii ambiţioase în infrastructura culturală, redeschiderea cinematografelor ca centre culturale, un program cultural de calitate care ajunge la toţi timişorenii şi care atrage vizitatori din toată Europa. Miza acestui titlu este să transformăm imaginea României în lume, cu Timişoara şi cultura ei cap de afiş. Nu voi juca jocul unor oameni politici locali pentru care miza pare să fie strict una de carieră personală”, susţine primarul Timişoarei, Dominic Fritz.
Mai mult decât atât, Primăria Timişoara spune că a alocat anul acesta, prin Centrul de Proiecte Timişoara, un buget record de 22,5 milioane de lei pentru finanţarea a aproape 120 de proiecte de cultură, sport şi comunitate, adică de patru ori mai mare decât cel al Consiliului Judeţean Timiş. În plus, Primăria şi-a asumat să finanţeze toate proiectele din dosarul de candidatură, în afară de cele câteva care primesc finanţare de la CJT.
La rândul său, Iulian Bulai, preşedintele Comisiei de cultură din Camera Deputaţilor, face apel la premierul Ciucă să sprijine primăria Timişoara pentru reuşita acestui angajament naţional.
„Fac apel către premierul Ciucă să aplice principiul echităţii: dacă sunt 0 proiecte la Consiliul Judeţean Timiş, atunci 0 bani trebuie să primească. Dacă proiectele aparţin primăriei, atunci ea trebuie să primească fondurile, nu Consiliul Judeţean care scurge banii către primăriile PNL. Capitala Culturală Europeană 2023 reprezintă un angajament naţional, nu este nici al PNL, nici al Consiliului Judeţean Timiş, prin care România va avea la Timişoara această mare onoare de a avea acest titlu, de aceea banii trebuie să ajungă către instituţia care a finalizat sau are în curs de finalizare 90% dintre obiectivele de infrastructură culturală asumate prin dosarul de candidatură, adică Primăria Timişoara”, subliniază deputatul USR.
ULTIMELE ȘTIRI
-
BREAKING NEWS: Databricks, compania de date şi AI în spatele căreia se află Ion Stoica şi Matei Zaharia, a obţinut o finanţare de peste 5 mld. dolari de la fonduri precum Blackstone, Apollo Global Management şi Blue Owl Capital. Acordul vine în paralel cu o rundă de finanţare de la investitori de 10 mld. dolari, care a ridicat valoarea companiei la 62 de mld. dolari
-
Sebastian Burduja îl atacă pe Ilan Şor: Să stea liniştit, România are grijă de ea şi de fraţii de peste Prut
-
Starbucks impune o nouă regulă în cafenele: Cumpără ceva sau pleacă
-
George Simion, ales vicepreşedinte al Partidului Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni
Citește pe alephnews.ro: Arhivele Naționale ale Marii Britanii desecretizează documente MI5: Mărturisirile celor mai cunoscuți agenți ai Uniunii Sovietice. Cine sunt cei 5 „agenți Cambridge”
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
TikTok respinge zvonurile că Elon Musk va cumpăra platforma, înainte de a fi interzisă în SUA: „Pură ficțiune”
Cum ar arăta viaţa fără asigurări: câţi bani ar trebui să scoată din buzunar un român fără asigurare de călătorie şi sănătate
Ţara care nu mai vrea să le cumpere străinii casele. Guvernul a impus taxe uriaşe pentru persoanele din afara UE care vin să cumpere proprietăţi
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Ce s-a descoperit pe cadavrul femeii ucise din Bragadiru. Medicii legiști au examinat trupul
CANCAN.RO
Cu cât se vinde o monedă de 5 lei pe OLX, în 2025. Poate fi o „comoară” pentru colecționari!
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe