Dragnea şi Tăriceanu au avut, luni, o întrevedere la biroul preşedintelui Senatului.
Dragnea a precizat, la finalul întrevederii, că s-a discutat, în cadrul întrevederii, despre votul asupra candidaturilor pentru Curtea de Conturi, care se va da miercuri, în plenul reunit.
„I-am spus domnului preşedinte Tăriceanu decizia noastră – şi o susţine şi dumnealui – noi nu vom vota niciun membru de partid, pentru că am spus de la început că nu vrem să politizăm Curtea de Conturi şi din acest motiv nici eu nici dumnealui nu am fost de acord să începem negocieri pe marginea locurilor vacante de la Curtea de Conturi”, a spus Dragnea.
Întrebat dacă secretarul general al Guvernului, Mihai Busuioc, este o variantă pentru şefia Curţii de Conturi, Dragnea a răspuns: „O să vedem ce iese din audieri şi vă spun foarte sincer: e valabil pentru oricine şi-a depus candidatura”.
Potrivit unor surse parlamentare, şi-ar fi depus candidatura pentru Curtea de Conturi Mihai Busuioc, Cristian Socol, Florin Tunaru, Marius Sorin Bota, Petru Popeangă, Lucian Dan Vlădescu, Nicolae Balalia, Dumitru Nancu, Daniela Teodoru, Ştefan Dan Florescu, Nicu Marcu, Răzvan Tătaru, Cătălin Costel Florian, Aurel Dumitru şi Diana Bulgaru.
Citeşte şi: Dragnea, despre soarta lui Pop: Tudose poate propune orice idee de remaniere, partidul e obligat să analizeze
Citeşte şi: Dragnea: Cred că vom merge către varianta ca Inspecţia Judiciară să fie o instituţie autonomă
Citeşte şi: AP a NATO la Bucureşti | Jens Stoltenberg a mulţumit României pentru contribuţiile la apărarea colectivă şi a anunţat că susţine un sistem de apărare al UE în cadrul NATO/ Ce a spus Stoltenberg despre relaţia cu Rusia