Întrebat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă la Miercurea Ciuc, dacă îşi menţine declaraţia făcută în 2010 la Topliţa potrivit căreia Ţinutul Secuiesc nu este România, Ponta a spus că în campaniile electorale sunt multe bătălii, însă acum este prim-ministru şi pentru el toţi cetăţenii ţării au aceleaşi drepturi de a beneficia de sprijinul Guvernului.
„Sunt prim-ministru al Guvernului României şi pentru mine toţi cetăţenii ţării şi toate autorităţile locale în acest moment, indiferent de declaraţii politice, au aceleaşi drepturi de a beneficia de sprijinul Guvernului României. În rest, în campanii sunt multe bătălii şi cred că au fost şi aici”, a spus Ponta.
El a afirmat că funcţia de premier îl obligă să trateze pe toată lumea conform legii şi că atunci când a mers la Odorheiu Sescuiesc şi când va merge la Sfântu Gheorghe sau în oricare altă parte a ţării scopul vizitelor este de a rezolva probleme, şi nu de a le crea.
„Împreună cred că putem rezolva toate problemele. Sunt foarte mule probleme în România, sunt multe probleme în aceste judeţe (Harghita, Covasna şi Mureş – n.r.). Eu nu am venit să creez probleme, ci să rezolv probleme”, a spus Ponta.
Victor Ponta declara, în martie 2010, la adunarea organizată la Topliţa de Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita şi Mureş, că PSD nu va accepta niciodată o modificare a Constituţiei care să prevadă că în România o altă limba decât cea română va fi limbă oficială şi nici faptul ca în România să existe autonomie pe criterii etnice.
Citeşte şi: Ponta: Am obligaţia de a trata în mod absolut corect judeţele Harghita, Covasna şi Mureş
El spunea că Ardealul este România, că niciun român nu trebuie să plece din locul în care s-a născut pentru a se simţi în ţara lui şi că el crede că Ţinutul Secuiesc nu este România, pentru că nu există Ţinutul Secuiesc.
„Mă aflu aici pentru a exprima în numele partidului nostru o poziţie foarte clară şi foarte fermă pe care reprezentanţii de astăzi ai puterii au întârziat să o aibă şi pentru a da nişte răspunsuri de la cei care conduc ţara şi de a vă manifesta o solidaritate de care aveţi foarte mare nevoie”, afirma Ponta.
Liderul PSD spunea că în 1917 străbunicul său a dezertat din Armata Austro-Ungară şi a trecut în România pentru a primi cetăţenie română, astfel că el are „o datorie morală şi personală” să spună că „Ardealul este România”.
„Vreau să ştiţi că nu sunteţi singuri în această parte a României şi că de câte ori veţi avea dreptate veţi avea pe cineva, indiferent din ce partid şi indiferent din ce zonă a ţării, care se va bate pentru dreptatea dumneavoastră. Am şi o datorie morală şi personală. În 1917, străbunicul meu a dezertat din Armata Austro-Ungară, a trecut în România pentru a primi cetăţenia română şi simt o datorie faţă de el şi faţă de toţi ceilalţi să spun, şi acum la o sută de ani după, că Ardealul este România, că niciun român nu trebuie să plece din locul în care s-a născut pentru a se simţi în ţara lui şi că într-adevăr eu cred că Ţinutul Secuiesc nu este România, pentru că nu există Ţinutul Secuiesc”, afirma Ponta.