Conform Biroului Electoral Judeţean Bacău, Victor Ponta a obţinut 53,55% din voturi, iar contracandidatul său, Klaus Iohannis, a fost votat de 46,45% din alegători.
Cu un număr total de 338.869 de alegători prezenţi la urne, judeţul Bacău a avut o participare de 55,41% la cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale de duminică.
Un număr de 302.309 alegători au votat pe listele electorale permanente, în timp ce alte 28.190 de persoane şi-au exercitat dreptul pe listele suplimentare. Totodată, au existat şi 3.119 de persoane care au votat cu urna mobilă.
Citeşte şi: REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014, turul II – HARTA votului. Klaus Iohannis a câştigat cu peste 70% în unele judeţe
Citeşte şi: REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE, turul II – BEC: Klaus Iohannis – 54,66% , Victor Ponta – 45,33%, după numărarea voturilor din 96,50% din secţii