Accidentul rutier s-a petrecut, vineri seara, la ieşire din Timişoara, pe drumul care duce spre localitatea Peciu Nou.
„Un bărbat în vârstă de 70 de ani a condus un autoturism pe DJ593, dinspre Peciu Nou spre Timişoara, iar la un moment dat, la intersecţia cu DN59, nu a acordat prioritate de trecere unui alt autoturism care se deplasa regulamentar pe DN59″, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş, Ancuţa Morariu.
În urma impactului, cinci dintre cele şapte persoane aflate în maşinile implicate în accident au fost rănite, între care şi doi copii, fiind transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
„Victimele sunt conştiente, cooperante, niciuna nu a fost încarcerată. Noi am intervenit cu o autospecială cu mod de descarcerare, o autospecială SMURD şi două ambulanţe”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiş, Elena Megherea.
Poliţiştii timişeni au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Citeşte şi: Augustin Lazăr: Procurorii DNA desfăşoară activităţi mai dificile. Este de înţeles că au mai multe achitări
Citeşte şi: SRI cere Comisiei de Control date concrete după audierea fostului colonel Daniel Dragomir pentru o anchetă internă
Citeşte şi: CCR: Articolul privind detaşarea magistraţilor din Legea care reglementează statutul judecătorilor şi procurorilor este neconstituţional. Cariera lor poate fi decisă în mod arbitrar
Citeşte şi: Trafic feroviar restricţionat între Mehedinţi şi Caraş Severin. Pasagerii vor fi transbordaţi
Citeşte şi: La Fisc, în Galaţi şi Focşani, contractele de pază au expirat. Inspectorii ANAF, delegaţi să stea la uşi
Citeşte şi: Veste bună pentru cei care îşi iau permisul de conducere: De la 1 noiembrie, cei care locuiesc în Bucureşti/Ilfov le primesc acasă, prin Poştă