- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (02.02.2018, 14:14)
- Oana Despa
Băiatul din Oradea trimis acasă de medici, deşi era în comă, va fi adus în Bucureşti/ Ministrul Sorina Pintea: Spitalul a acţionat legal
Băiatul de nouă ani, care ar fi fost trimis acasă de medicii de la Spitalul Municipal din Oradea, deşi se află în comă, va fi transferat la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală, în cursul zilei de vineri, cu un elicopter SMURD, potrivit informaţiilor oferite de Ministerul Sănătăţii.
Urmărește
1055 afișări
Băiatul din Oradea trimis acasă de medici, deşi era în comă, va fi adus în Bucureşti
În cursul zilei de vineri, va ajunge la Bucureşti, la Spitalul Bagdasar-Arseni, cu un elicopter SMURD, băieţelul de 9 ani din Oradea pe care medicii l-au externat deşi se află în comă.
Potrivit informaţiilor apărute în spaţiul public, părinţii băiatului i-au acuzat pe reprezentanţii Spitalului Municipal din Oradea că, la externare, li s-a cerut să plătească toate zilele de spitalizare.
"Părintelui nu i s-a prezentat factura, i s-a prezentat un decont de cheltuieli pe care orice spital este obligat sa il anexeze scrisorii medicale sau biletului de externare. A fost prezentat acest decont de cheltuiele pe perioaada de spitalizare, din iunie până în septembrie 2017, 13.000 de lei. Eu declar clar că părinţii nu trebuie să plătească. Copilul trebuie îngrijit, este în stare vegetativă. În mod normal, statul trebuie să le asigure acestor pacienţi îngrijirea pe termen lung în instituţii specializate. Din păcate, astfel de instituţii sunt prea puţine, există tipul de îngrijiri paleative, se vor găsi soluţii", a explicat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Adrian Sârbu: Democrativa PSD-PNL s-a degradat în ultimul hal! Deciziile importante ale României vor fi votate de UDMR
-
Coreea de Sud va discuta cu Kievul despre transferul soldaţilor nord-coreeni capturaţi
-
Liderul Transnistriei vizitează Moscova în contextul crizei energetice
-
Premierul Franţei: Trebuie să rămânem fermi în faţa „noii dezordini mondiale” întruchipate de Musk
Pintea a subliniat că atunci când părinţii s-au întors cu băiatul la spital pentru o evaluare, discuţiile cu medicii au degenerat.
"Copilul a fost readus la spital pentru că avea nevoie de îngrijiri speciale, schimbarea sondei nazo-gastrice care se înfundase şi, în acel moment, se pare că au avut loc nişte discutii neprincipiale între medici şi părinţii copilului. Punctul meu de vedere este că niciun părinte nu este pregătit să îngrijească un copil în acea stare. Cadrele medicale trebuie să manifeste empatie. Părintele nu trebuie certat când merge cu copilul la medic, trebuie îndrumat. A fost un incident, părintele s-a supărat, dar nu se pune problema plăţii", a adăugat Sorina Pintea.
Întrebată dacă va trimite corpul de control, Pintea a răspuns că "Nu am niciun motiv pentru că spitalul, din punct de vedere legal, a acţionat legal".
Citeşte şi: EXCLUSIV | Tudorel Toader, despre clasarea acuzaţiilor în dosarul ”Microsoft”: O gravă neglijenţă managerială privind soluţionarea cauzelor în timp rezonabil
Citeşte şi: Parchetul General, reacţie similară cu DNA în dosarul Microsoft: În 20 septembrie, am sesizat Inspecţia Judiciară cu privire la Mihaiela Iorga
Citeşte şi: Peste 60 de cazuri noi de rujeolă în ultima săptămână. Judeţele unde s-au înregistrat cele mai multe îmbolnăviri
Citeşte şi: Ministerul Sănătăţii face apel pentru vaccinarea antigripală, după ce 8 persoane au murit. Cinci pacienţi ai Institutului de Oncologie Iaşi s-au îmbolnăvit de gripă / Specialiştii atrag atenţia că la nivel european este epidemie
Citeşte şi: DIICOT a clasat dosarul ”Balena Albastră”, în care se investigau posibile fapte comise în cadrul jocului/ Concluziile anchetatorilor
Citește pe alephnews.ro: Trăim mai mult, dar mai prost. Speranța de viață în România a ajuns la 75,1 ani. Vârsta medie până la care trăim sănătos este de 59 de ani
Citește pe www.zf.ro: În timp ce gazul din Marea Neagră deja a început să se vândă, România are o listă de 22 de centrale de energie care vor avea nevoie de peste 8 mld. metri cubi pe an, cam cât se va scoate anual din Neptun Deep. Care este stadiul pe fiecare proiect?
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Cum ar arăta viaţa fără asigurări: câţi bani ar trebui să scoată din buzunar un român fără asigurare de călătorie şi sănătate
Ţara care nu mai vrea să le cumpere străinii casele. Guvernul a impus taxe uriaşe pentru persoanele din afara UE care vin să cumpere proprietăţi
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Cu cât se vinde o monedă de 5 lei pe OLX, în 2025. Poate fi o „comoară” pentru colecționari!
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
ieri, 22:46
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1056. Coreea de Sud va discuta cu Kievul despre transferul soldaţilor nord-coreeni capturaţi / NATO lansează o operaţiune navală pentru protejarea infrastructurii din Marea Baltică / Un nou atac cu dronă a avariat o instalaţie industrială din regiunea Saratov din Rusia
-
ieri, 22:42
Tudorel Toader: Eu cred că ar trebui să poată candida Călin Georgescu