- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (25.11.2024, 13:36)
- Cosmin Pirv
Calea Victoriei urcă două poziţii în topul celor mai scumpe artere comerciale din lume, până pe 38
- Calea Victoriei din Bucureşti a ajuns pe locul 38 în topul celor mai scumpe destinaţii comerciale din lume, urcând două poziţii faţă de clasamentul anterior.
- Clasamentul face parte din raportul global „Main Streets Across the World” realizat de compania de consultanţă imobiliară Cushman & Wakefield.
Urmărește
379 afișări
Calea Victoriei urcă două poziţii în topul celor mai scumpe artere comerciale din lume, până pe 38
Cu un nivel al chiriilor pe Calea Victoriei de 60 euro/mp/lună, nivel în creştere cu 9% faţă de anul trecut, Bucureştiul ocupă locul 38 la nivel mondial şi 23 în clasamentul european, la egalitate cu Ljubljana.
În Praga (225 de euro/mp/lună), Budapesta (140 euro/mp/lună), Belgrad (90 euro/mp/lună), Varşovia (86 euro/mp/lună) şi Zagreb (70 euro/mp/lună), chiriile sunt peste nivelul din Bucureşti, o valoare mai mică fiind înregistrată în Sofia (57 euro/mp/lună), Bratislava (45 euro/mp/lună), Vilnius (37 euro/mp/lună), Riga (35 euro/mp/lună) sau Skopje (28 euro/mp/lună).
„Retailul de lux din Bucureşti continuă să evolueze, reflectând tendinţele regionale şi globale. Calea Victoriei, principala arteră comercială din România, a înregistrat o creştere a chiriilor cu 9% în ultimul an, una dintre cele mai mari rate la nivel mondial, semn că interesul retailerilor internaţionali este în creştere. Cu toate acestea, chiriile pentru spaţiile premium rămân sub nivelurile din alte capitale europene precum Praga sau Budapesta. Această dinamică, coroborată cu o încetinire globală a creşterii veniturilor brandurilor de lux, indică atât provocările economice, cât şi oportunităţile pe care piaţa din Bucureşti le poate valorifica în următorii ani. Sunt deja dezvoltatori prezenţi pe piaţa locală care pariază pe creşterea interesului brandurilor de lux pentru România şi au în construcţie facilităţi de retail care se adresează acestui segment de piaţă”, explică Dana Radoveneanu, Head of Retail Agency Cushman & Wakefield Echinox.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Melania Trump a atras toate privirile la ceremonia de învestire a Președintelui. George Enache, art director: „E o ținută greu de purtat dacă nu ai atitudinea corespunzătoare”
-
Bolojan vrea să concedieze un sfert din angajaţii de la Senat. Sindicatele au reacţionat: "Este extrem de îngrijorătoare şi nebenefică atât pentru funcţionarea instituţiei cât şi pentru angajaţi şi familiile lor"
-
Situaţia reală de pe fronturile din Ucraina. În Pokrovsk situaţia e critică, iar în Velika Novosilka trupele ucrainene riscă să fie încercuite. Armata Kievului se retrage din puncte cheie ale frontului
-
Şeful armatei din Israel va demisiona
La nivel global, Via Montenapoleone din Milano, cu o chirie de 1.667 euro/mp/lună, a devenit cea mai scumpă destinaţie de retail din lume, detronând Fifth Avenue din New York (1.628 euro/mp/lună), schimbarea reflectând creşterea puternică a chiriei de pe artera din oraşul italian, care a depăşit 30% în ultimii doi ani, precum şi aprecierea monedei europene în raport cu dolarul american.
Schimbări au avut loc şi pe poziţia a treia în clasament, New Bond Street din Londra (1.434 euro/mp/lună) înlocuind Tsim Sha Tsui în Hong Kong (1.308 euro/mp/lună), care a căzut pe locul 4, în ciuda creşterii chiriilor din ultimul an.
Top cinci este completat de Avenue des Champs-Elysees din Paris, care şi-a menţinut poziţia cu o chirie de 1.043 euro/mp/lună.
Chiriile din cele 138 de pieţe analizate au înregistrat în medie aproape 6% peste nivelurile pre-pandemie.
Piaţa de retail a fost afectată de condiţiile economice care au rezultat din creşterea ratelor dobânzilor de referinţă în 2022 şi 2023, cu scopul de a combate inflaţia. Implicaţiile au fost creştere rapidă a costului vieţii, o încredere în scădere a consumatorilor şi o evoluţie economică lentă. Având în vedere aceste elemente, nu este surprinzător faptul că mărcile de lux au înregistrat o încetinire semnificativă a creşterii veniturilor de la aproximativ 15% în 2022 la 0-4% în exerciţiul financiar curent.
La nivel global, 57% (79) dintre locaţii au înregistrat o creştere a chiriilor în ultimul an, cu doar 14% (19) înregistrând o scădere, în timp ce în restul de 29% (40) chiriile nu s-au modificat.
Statele Unite ale Americii continuă să fie cea mai performantă regiune, propulsată de creşterea chiriilor cu aproape 11%. Spre comparaţie, creşterea costurilor de închiriere în Europa şi Asia Pacific a încetinit, înregistrând o creştere de 3,5%, respectiv 3,1%, în scădere faţă de 4,2%, respective 5,3%, cu un an înainte.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe alephnews.ro: PSD l-a validat pe Crin Antonescu candidat al coaliției la alegerile prezidențiale din 2025
Citește pe www.zf.ro: Lovitură în plin pentru economia românească: Chinezii de la Haier închid fabrica din judeţul Prahova, un proiect de 70 de milioane de euro unde creaseră peste 1.000 de locuri de muncă. Proiectul a fost inaugurat în 2021
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Citește și: Cercetări pentru împiedicarea dreptului la vot, după ce o pacientă din spital nu a putut vota
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Zelenski îndeamnă Europa să facă un pas înainte și solicită ca „mai multe voci” să ajungă la Trump pentru a contracara dezinformarea
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
PROSPORT.RO
Survivor România 2025. Când începe noul sezon la Pro TV? „Transfer” de vedete de la Antena 1 direct în show-ul din Republica Dominicană!
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe