Pe fondul ploilor abundente, terasamentul a alunecat joi dimineață pe DN 11, km 167+010 – km 167+090, în afara localității Bârzulești, județul Bacău, a anunțat DRDP Iași.
În imaginile publicate se vede cum carosabilul este surpat, pe alocuri, în mijlocul benzii de circulație, iar acostamentul care a alunecat, cortina de asfalt fiind prăbușită pe alocuri.
Potrivit DRDP Iași, degradări asemănătoare s-au produs și în localitatea Bârzulești. Acestea au fost semnazilate corespunzător până la luarea măsurilor de remediere.
Muncitorii Secției de Drumuri Naționale Bacău țin sub observație ambele sectoare de drum.
În afara localității Bârzulești, circulația se desfășoară alternativ, pe un sens, iar traficul este dirijat de semafoare.
În contextul atenționărilor meteo de vreme rea, șoferilor li se recomandă să circule circule cu atenție, dar și să respecte semnalizările rutiere.
„Reamintim, până mâine seară, meteorologii au emis noi atenționări de vreme nefavorabilă, caracterizată prin averse torențiale și instabilitate atmosferică accentuată. Circulați cu atenție și cu respectarea semnalizării rutiere din zona afectată”, transmite DRDP Iași.