- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (09.02.2020, 15:48)
- Teodor Bobei
Gabriela Firea spune că avaria din Capitală a fost rezolvată: Ce distruge PNL repară PSD. PSD-ul duce greul
Gabriela Firea a declarat că avaria din Sectoarele 2 şi 3 a fost remediată şi, astfel, cele 300 de blocuri afectate au acum apă caldă şi căldură, însă îl somează pe premierul Ludovic Orban să explice dacă l-a tras la răspundere pe administratorul Elcen pentru problema provocată intenţionat.

Firea spune că problema căldurii a fost rezolvată
„Aţi văzut ce au făcut ieri? Aţi văzut cu siguranţă. Cu un cinism îngrozitor, administratorul Elcen, membru PNL Sectorul 1 a comandat o temperatură mult mai mare pentru agentul termic de la Elcen, către Termoenergetica, fostul RADET. (...) S-a livrat cu 20 de grade mai mult intenţionat, nu din greşeală. (...) Au ştiut ce provoacă. Au ştiut că vor rămâne sute de locuri fără apă caldă şi căldură”, a declarat Gabriela Firea la Parlament.
Primarul Capitalei îl somează pe premierul Ludovic Orban să spună dacă l-a tras la răspundere pe administratorul Elcen. Problema a fost rezolvată şi, potrivit sursei citate, cele 300 de blocuri afectate au acum apă caldă şi căldură.
„Ei au făcut asta politic, pentru că totul se joacă politic. (...) Ce distruge PNL repară PSD, pentru că PSD-ul duce greul. Şi nu doar în Bucureşti, întreaga ţară. Aşa se întâmplă”, a spus Firea.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Zelenski anunţă că Ucraina nu va accepta negocieri fără să participe la masa de discuţii
-
NEWS ALERT MApN a găsit două drone ruseşti cu încărcătură explozivă care s-au prăbuşit pe teritoriul României
-
Maşinile vechi şi poluante vor fi în sfârşit taxate. O taxă ce va afecta 8 milioane de vechicule ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2026
Primarul Gabriela Firea a anunţat, sâmbătă pe Facebook, că depune plângere pentru sabotarea sistemului de termoficare deoarece angajaţii ELCEN ar fi efectuat în mod intenţionat o avarie gravă, unde „s-a greşit cu 20 de grade mai mult”.
Acest lucru a dus la oprirea apei calde şi a căldurii în Sectoarele 2 şi 3, fiind afectate 300 de blocuri.
În replică, reprezentanţii Elcen au spus că Gabriela Firea încearcă să arunce vina pe companie pentru avariile din propria curte, iar problemele din Sectoarele 2 şi 3 au apărut din cauza reţelei de termoficare aflate în responsabilitatea PMB şi nu din cauza creşterii de temperatură.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe