”Este o promisiune pe care am făcut-o împreună cu domnul ministru Tudorel Toader acum trei săptămâni, că în cursul lunii august rezolvăm problema. Dat fiind faptul că era ultima şedinţă din august am cosiderat că e de bun simţ să aşteptăm ca acest proiect de lege să fie gata”, a declarat premierul Mihai Tudose la începutul şedinţei de Guvern.
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a spus că funţionarii din penitenciare fac parte din categoria ordine publică şi siguranţă naţională, însă nu au fost incluşi în prevederile ordonanţei 99/2016.
”A apărut o diferenţă de salarizare între cei făcând parte din aceeaşi categorie, familie ocupaţională. Proiectul de ordonanţă de urgenţă are două aliniate. Prevede că în limitele celor 10% a ordonanţei precedente majorarea salarială se aplică şi funcţionarilor publici cu statut special din penitenciare, din ANP”, a mai precizat Tudorel Toader.
Citeşte şi: Gabriela Baltag, CSM: Inspecţia Judiciară, supusă unei execuţii, după controlul „fără tact şi respect” la DNA
Citeşte şi: Creşte preţul energiei termice în Capitală. Firea: Pentru bucureşteni, costul rămâne acelaşi
Citeşte şi: Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor: Ministerul Justiţiei nu a trimis la Guvern proiectul de majorare a salariilor. „Încă o bilă neagră pentru Tudorel Toader”
Citeşte şi: Burnei, despre medicii care s-au declarat împotriva revenirii lui: I-am ajutat pe toţi. Am intervenit la Ministerul Sănătăţii pentru scoaterea la concurs a posturilor