- Home
- Social
- (27.10.2020, 07:00)
- Marina Dinu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
O asociaţie de învăţământ privat solicită redeschiderea şcolilor şi grădiniţelor din Bucureşti. „Calitatea actului educaţional scade”
- Numărul de elevi infectaţi este extrem de mic, spune ASP
- Calitatea actului educaţional scade în online
- OMS: Închiderea unităţilor şcolare afectează educaţia
2013 afișări

O asociaţie de învăţământ privat solicită redeschiderea şcolilor şi grădiniţelor din Bucureşti. „Calitatea actului educaţional scade”
Asociaţia Şcolilor Particulare cere noului prefect al Capitalei să redeschidă şcolile şi grădiniţele. Incidenţa cazurilor de îmbolnăvire a elevilor pe durata cursurilor faţă în faţă e una redusă, acesta este argumentul principal.
Calitatea actului educaţional scade direct proporţional cu vârsta elevilor cât timp ei sunt în scenariul online, îţi spune preşedintele asociaţiei, Christian Comşa.
Reprezentanţii asociaţiei citează şi un studiu OMS în care se susţine ideea că închiderea unităţilor şcolare afectează educaţia, sănătatea şi dezvoltarea copiiilor. În scenariul online, capacitatea copilului de a învăţa este afectată. În plus, rata de abandon şcolar este în creştere şi pot fi observate efecte negative asupra sănătăţii mintale a celor mici, a mai avertizat OMS.
ULTIMELE ȘTIRI
-
VIDEO. Ramzan Kadîrov amenință Polonia: „Vă atacăm în 6 secunde, dacă primim ordin”
-
Healthcare Trends. Bolile gastrointestinale şi cancerul de colon. Ce obiceiuri alimentare sănătoase putem adopta
-
Marea Britanie impune o taxă excepţională pentru companiile de petrol şi gaze în încercarea de a sprijini populaţia afectată de scumpiri
-
METEO Prognoza pentru luna iunie. Secetă şi căldură accentuată în sud şi sud-est



Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



TACATACA.PROSPORT.RO

CANCAN.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 10:18
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua a 93-a. Zelenski: Occidentul să înceteze să se mai joace cu Rusia şi să impună sancţiuni mai dure Moscovei pentru a pune capăt "războiului fără sens”. Armata rusă cucereşte noi poziţii pe linia frontului. Rezistenţa ucraineană continuă puternic în estul ţării
-
astăzi, 10:12