Prima pagină » Social » Predoiu va discuta, din nou, cu magistraţii despre salarizare

Predoiu va discuta, din nou, cu magistraţii despre salarizare

Premierul Emil Boc l-a mandatat pe ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, să aibă o nouă discuţie cu magistraţii privind grila de salarizare unitară, pentru a găsi o soluţie de rezolvare a solicitărilor acestora faţă de prevederile actuale ale legii.
Predoiu va discuta, din nou, cu magistraţii despre salarizare
11 sept. 2009, 12:55, Social

Predoiu a declarat, joi, că există deschidere din partea Guvernului şi a Ministerului Justiţiei pentru rezolvarea solicitărilor magistraţilor privind legea de salarizare unitară, dar că este necesară o atitudine lucidă, raţională şi responsabilă din partea acestora în negocieri.

Ministrul a arătat că este posibil ca magistraţii să se întâlnească, joi, cu Executivul, la Palatul Victoria sau la Cotroceni.

Preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Virgil Andreieş, a afirmat, joi, că forul pe care îl reprezintă a decis că protestele magistraţilor sunt legale, întemeiate şi justificate, dar şi că adunările generale ale judecătorilor şi procurorilor pot lua în calcul suspendarea protestelor.

Citește și

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da