Prima pagină » Social » Vaslui: Copil în vârstă de doi ani, cu hipotermie la spital după ce a căzut într-o toaletă

Vaslui: Copil în vârstă de doi ani, cu hipotermie la spital după ce a căzut într-o toaletă

Un copil în vârstă de doi ani, din localitatea vasluiană Strâmtura, a ajuns, marţi, la spital cu hipotermie, după ce a căzut în toaleta din curtea casei, într-un moment de neatenţie al mamei sale.
Vaslui: Copil în vârstă de doi ani, cu hipotermie la spital după ce a căzut într-o toaletă

Potrivit conducerii Spitalului de Urgenţă Bârlad, copilul se juca prin curtea locuinţei când, la un moment dat, scăpat de sub supravegherea mamei, a deschis uşa neasigurată de la toaletă şi a căzut prin gaura din podea direct în fosa cu dejecţii.

Alertată de strigătele de ajutor ale băieţelului, mama acestuia a alergat spre toaletă, reuşind cu greu să-şi scoată fiul afară.

Ulterior, femeia a sunat la numărul de urgenţă 112, solicitând sprijinul unui echipaj medical de la Ambulanţă.

„Copilul a ajuns la spital în stare stabilă şi a fost internat cu diagnosticul de hipotermie, având în vedere că a stat în dejecţii până a fost scos la suprafaţă de către mama lui. Norocul băieţelului a fost că respectiva toaletă este construită recent, astfel încât dejecţiile nu l-au acoperit complet, ceea ce i-ar fi putut fi fatal”, a declarat, marţi, directorul medical al Spitalului de Urgenţă Bârlad, Gabriela Daniş.

Potrivit sursei citate, băieţelul este în afara oricărui pericol, fiind supus unui tratament adecvat de către medicii specialişti.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da