• Pe stadionul Ataturk din Istanbul, la data de 25 mai 2005, Liverpool a reuşit cea mai mare revenire într-o finală de Liga Campionilor
  • Liverpool a ridicat trofeul, după ce a câştigat la penalty-uri în faţa echipei AC Milan
  • AC Milan a condus la pauză cu 3-0, iar Liverpool a marcat 3 goluri în 6 minute
641 afișări
Imaginea articolului 15 ani de la "Minunea de la Istanbul". Liverpool a câştigat Liga Campionilor, după ce a fost condusă la pauză cu 3-0 de AC Milan

15 ani de la "Minunea de la Istanbul". Liverpool a câştigat Liga Campionilor, după ce a fost condusă la pauză cu 3-0 de AC Milan - DE PUBLICAT

Stadionul Ataturk din Istanbul a găzduit una dintre cele mai frumoase finale din istoria Ligii Campionilor. În urmă cu fix 15 ani, pe 25 mai, Liverpool reuşea o revenire spectaculoasă în faţa echipei AC Milan şi câştiga trofeul, după 21 de ani. Condusă la pauză cu 3-0, gruparea, pregătită la acea vreme de antrenorul Rafa Benitez, a revenit montată de la vestiar. Gerard i-a motivat pe colegii săi, iar discursul căpitanului a avut efect. În doar 6 minute, Liverpool a restabilit egalitatea. Gerard, Smicer şi Xabi Alonso au trimis meciul în prelungiri.

Cele două echipe au ajuns la loviturile de departajare, iar erou a fost portarul grupării Liverpool. Jerzy Dudek a apărat penalty-ul lui Shevchenko şi a adus victoria clubului de pe Anfield.

„Ştiu că au trecut 15 ani, dar eu simt că a trecut cel mult un an.  Adevărul este că nu pot explica cum am apărat acel şut. Este unul dintre momentele alea când te bazezi pe instinct, reflexe şi, desigur, şi puţin noroc”, spune Jerzy Dudek, fost portar Liverpool.

În 2019, Liverpool a câştigat trofeul Ligii Campionilor, în faţa colegei din Premier League, Tottenham, după ce ultima dată îl câştigase în 2005 cu AC Milan.