Astra Ploieşti a învins FC Braşov, scor 3-0, în Liga I

Formaţia Astra Ploieşti a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa FC Braşov, într-un meci contând pentru etapa a XXXI-a a Ligii I.

123 afișări
Imaginea articolului Astra Ploieşti a învins FC Braşov, scor 3-0, în Liga I

Astra Ploieşti a învins FC Braşov, scor 3-0, în Liga I (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de N'Doye '15 (penalti) şi Tigoianu '79, '90+4.

În minutul 15, Strătilă a fost faultat în careu de Kajcsa, iar arbitrul Mihai Prodan a acordat penalti. Lovitura de la 11 metri executată de N'Doye a fost apărată de Kajcsa, care a respins în faţă, iar N'Doye a reuşit să revină şi să trimită mingea în poartă.

În minutul 66, portarul braşovenilor Kajcsa a fost eliminat deoarece l-a faultat pe Strătilă din poziţia de ultim apărător.

Tigoianu a majorat diferenţa în minutul 79, după o fază creată de acelaşi Strătilă.

Scorul final a fost stabilit tot de Tigoianu, care, în minutul 90+4, l-a driblat pe Hăisan şi a marcat al treilea gol.

FC Braşov: 13. Kajcsa - 20. Voicu 6. Majernik (49. Hăisan '66), 15. Oros, 12. Cr. Ionescu - 25.Toloza - 7. Chipciu (16. Nuno Viveiros '46), 10. Ilyeş, 18. Cristescu (23. Cardoso '35), 14. Distefano - 80. Teixeira. Antrenor: Antonio Conceicao.

Astra Ploieşti: 77. C. Grigore - 2. Măţel, 4. Mihalache, 6. L. Goian, 13. Junior Morais - 78. N'Doye, 8.Takayuki Seto - 18. Strătilă, 21. Fatai (20. Al. Stan '86), 16. Ţigănaşu (19. Ben Teekloh '60)- 14. Miranda (11. Tigoianu '50). Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaş roşu: Kajcsa '66

Arbitri: Mihai Prodan (central) - Octavian Şovre, Vladimir Urzică (asistenţi) - Florin Marcu (rezervă).

Observatori: Valeriu Ioniţă, Emeric Dembrovschi.

Supervizor: Vasile Avram.

La meci au asistat circa 1500 de spectatori, între care 30 de fani ai ploieştenilor.