Echipa germană Bayern Munchen a câştigat, marţi seară, meciul de pe teren propriu cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 1-0, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

481 afișări
Imaginea articolului Bayern Munchen - Benfica Lisabona 1-0, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor

A marcat: Vidal 2' / -.

1-0: Bernat a centrat de pe stânga, Vidal a intrat în centru în careul oaspeţilor şi a trimis cu capul, imparabil.

Bayern a avut 64% posesia mingii. Bavarezii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (15-10) şi al şuturilor pe poartă (5-2).

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Kimmich (Martinez 60'), Alaba, Bernat - Vidal - Douglas Costa (Coman 70'), Muller (Gotze 85'), Thiago Alcantara, Ribery - Lewandowski. Antrenor: Pep Guardiola.

Benfica: Ederson - Andre Almeida, Lindelof, Jardel, Eliseu - Pizzi (Samaris 90+1'), Fejsa, Renato Sanches, Gaitan - Jonas (Salvio 83'), Mitroglou (Raul Jimenez 70'). Antrenor: Rui Vitoria.

Cartonaşe galbene: Ribery 22', Bernat 42', / Jonas 58', Lindelof 62'.

Cartonaşe roşii: -.

Arbitri: Szymon Marciniak (Polonia), Pawel Sokolnicki (Polonia), Tomasz Listkiewicz (Polonia), rezervă: Radosław Siejka (Polonia); adiţionali: Pawel Raczkowski (Polonia), Tomasz Musial (Polonia).

Stadion: Fusball Arena, Munchen.

Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena "Da Luz" din Lisabona.