Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia italiană AS Roma, în etapa a IV-a a grupei E a competiţiei.

533 afișări
Imaginea articolului Bayern Munchen, PSG, FC Barcelona şi FC Porto s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Golurile învingătorilor au fost marcate de Ribery '38 şi Gotze '64.

În celălalt meci al grupei E, echipa engleză Manchester City a fost învinsă, acasă, cu scorul de 2-1 (2-1), de formaţia rusă ŢSKA Moscova. Golurile învingătorilor au fost marcate de Doumbia, în minutele 2 şi 34, în timp ce pentru gazde a înscris Yaya Toure, în minutul 8.

Manchester City a jucat în inferioritate numerică după eliminările lui Fernandinho '70 şi Yaya Toure '82.

Clasamentul grupei E este următorul: 1. Bayern Munchen - 12 puncte, 2. AS Roma - 4 puncte, 3. ŢSKA Moscova - 4 puncte, 4. Manchester City - 2 puncte.

Programul etapei a V-a (25 noiembrie) este următorul: ŢSKA Moscova - AS Roma (ora 19.00) şi Manchester City - Bayern Munchen.

Paris Saint-Germain şi FC Barcelona s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Echipele Paris Saint-Germain şi FC Barcelona s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au învins, miercuri, formaţiile APOEL Nicosia şi Ajax Amsterdam, în etapa a IV-a a grupei F a competiţiei.

Echipa franceză Paris Saint-Germain a trecut, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), de formaţia cipriotă APOEL Nicosia, prin golul marcat de Cavani, în minutul 2.

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0) formaţia olandeză Ajax Amsterdam. Golurile învingătorilor au fost marcate de Messi, în minutele 36 şi 76.

Ajax Amsterdam a jucat în inferioritate numerică din minutul 71, după eliminarea lui Veltman.

Clasamentul grupei F este următorul: 1. Paris Saint-Germain - 10 puncte, 2. FC Barcelona - 9 puncte, 3. Ajax Amsterdam - 2 puncte, 4. APOEL Nicosia - 1 punct.

Programul etapei a V-a (25 noiembrie) este următorul: APOEL Nicosia - FC Barcelona şi Paris Saint-Germain - Ajax Amsterdam.

FC Porto s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Echipa portugheză FC Porto s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia spaniolă Athletic Bilbao, într-un meci din etapa a IV-a a grupei H a competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Jackson Martinez '56 şi Brahimi '73. FC Porto a ratat şi un penalti prin Jackson Martinez, în minutul 42.

În celălalt meci din grupa H, echipa ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (1-0), formaţia belarusă BATE Borisov. Golurile învingătorilor au fost marcate de Srna '19, Alex Teixeira '48 şi Luiz Adriano '58, '83, '90+3, primul din penalti. Partida s-a jucat la Lvov.

Clasamentul grupei H este următorul: 1. FC Porto - 10 puncte, 2. Şahtior Doneţk - 8 puncte, 3. BATE Borisov - 3 puncte, 4. Athletic Bilbao - 1 punct.

Programul etapei a V-a (25 noiembrie) este următorul: BATE Borisov - FC Porto (ora 19.00) şi Şahtior Doneţk - Athletic Bilbao.