Cârţu: Am făcut o primă repriză groaznică, dar e bine că am marcat în partea secundă

Tehnicianul Sorin Cârţu a declarat, după remiza, scor 1-1, pe teren propriu, cu Poli Iaşi, că Pandurii Tâgu Jiu a făcut un joc prost în prima repriză, dar este mulţumit că echipa sa a reuşit să marcheze în repriza secundă şi să obţină un punct, transmite corespondentul MEDIAFAX.

4 afișări

"Era mai bine să nu vin la conferinţe că atunci băteam pe toată lumea, acum de când am ieşit din silenzio facem egal. Nu e asta problema că poate fi punctul salvării de la retrogradare, deoarece nu se mai poate ca toate să câştige şi noi să stăm pe loc. Nici dacă luam bătaie nu erau probleme, e doar o glumă. Am făcut o primă repriză groaznică, cred că cea mai proastă de când sunt eu la echipă. În plus am început prost şi cred că e şi cea mai neagră zi din viaţa copilului ăsta, Grecu, care a şi greşit şi apoi a mai luat şi cartonaş roşu, parcă tot ce a făcut a fost aşa împotriva noastră. Cu reprecusiuni grave, ba gol, ba roşu şi nici nu-ţi trebuie mai mult decât astea. Apoi am făcut două schimbări în repriza a doua şi am dat gol", a punctat antrenorul gorjenilor.

Cârţu a dezvăluit că tactica pentru partida de sâmbătă cu Poli Iaşi, a fost dată peste cap încă de l-a antrenametnul de vineri al echipei din Târgu Jiu, atunci când s-a accidentat Raskovici. "Întreaga conjuctură ne-a fost nefavorabilă înaintea acestui meci, la antrenamentul de ieri (n.r. - vineri) s-a accidentat Raskovici şi am fost nevoiţi să schimbăm partitura pentru că era un jucător important pentru noi. Am fi jucat aşa cu doi atacanţi. Nu am ales acum să joc cu doi atacanţi, Arrieta şi Piţurcă sau cu Tilincă, pentru că fiind meciul de la Vaslui ei au avut o deplasare groaznică şi aveau o stare sub orice critică. În partea a doua a reprizei secunde urmau să fie la schimbări şi Andelkovici şi Tilincă. Dacă nu s-ar fi accidentat Martin ar fi intrat Tilincă tot pentru a forţa victoria", a precizat Cârţu.

Tehnicianul gorjenilor a spus că nu i-a văzut totuşi la fel de conectaţi pe elevii săi în acest joc, ca la partide precedente din Liga I. "Am obţinut un punct, dar am avut o stare care îmi spunea că nu sunt conectaţi la fel cum au fost conectaţi la alte partide. Ştiam că Bergodi are o organizare a jocului foarte bună, pentru mine el dintre toţi străini din României are un plus pentru că eu am simţit în el că este un meseriaş şi se vede că echipa exprimă pe teren ideiile şi gândirea lui. Ştiam că e o partidă grea, am încercat să îi atenţionez asupra acestui meci", a completat Cârţu

Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, sâmbătă, scor 1-1 (0-1), partida disputată pe teren propriu în faţa echipei Poli Iaşi, contând pentru etapa a XXX-a a Ligii I