CFR Cluj - Farul Constanţa, scor 3-0, în Liga I

Formaţia CFR Cluj s-a impus, duminică, în faţa echipei Farul Constanţa, cu scorul de 3-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I şi a urcat pe locul al cincilea în clasament, cu 14 puncte.

47 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj - Farul Constanţa, scor 3-0, în Liga I

Pentru CFR au marcat Yssouf Kone '42, '81 şi Dubarbier '45.

CFR Cluj a deschis scorul în miutul 42. Alvaro Perreira a centrat la marginea careului de şase metri, defensiva formaţiei constănţene a avut o ezitare şi Yssouf Kone a reluat sub transversală, reuşind primul său gol în Liga I.

Dubarbier a dublat diferenţa peste numai trei minute, după o cursă pe partea dreaptă, încheiată cu un şut la colţul lung al porţii lui Adrian Vlas.

În minutul 81, Trică a întors balonul la marginea carelui de 16 metri de unde Yssouf Kone a şutat plasat pentru 3-0.

Gazdele au mai reşuşit să înscrie o dată, în minutul 88, prin Eugen Trică, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 2. Tony, 20. Cadu (4. Panin '76), 27. De Sousa, 33. Pereira - 7. Dubarbier, 6. G. Mureşan 31. Dani, 19. Culio (77. Deac '62) - 29. Didy (10. Trică '73), 17. Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.

Farul: 30. Vlas - 2. Farmache, 3. I. Barbu, 5. Şchiopu, 27. Maxim - 19. Teekloh (Voiculeţ '74), 23. Fl. Pătraşcu - 24. Fatai (77. Pârvu '84), 20. Rusmir, 17. Mendy (28. Gosici '68) - 13. Chico. Antrenor: Ion Marin.

Cartonaşe galbene: Cadu '56 / Mendy '24, Maxim '51,

Meciul a fost condusă la centru de Victor Berbecaru, ajutat la cele două linii de Dorin Mudura şi Dan Roşu. Rezervă a fost Laurenţiu Danşa, în timp ce observatori au fost delegaţi Mircea Călin şi Cornel Sorescu.

La partida de pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" au asistat aproximativ 8000 de spectatori.

Jucătorul Sixto Peralta trebuia să fie titular însă a fost înlocuit de Dani după ce a suferit o accidentare la încălzire.