Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu şi la care evoluează Răzvan Raţ, a remizat, joi, în deplasare, cu echipa Dinamo Kiev, în prima manşă a semifinalelor Cupei UEFA.

24 afișări
Imaginea articolului Dinamo Kiev - Şahtior Doneţk, scor 1-1 în prima manşă a semifinalelor Cupei UEFA

Dinamo Kiev - Şahtior Doneţk, scor 1-1 în prima manşă a semifinalelor Cupei UEFA (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Dinamo Kiev a deschis scorul în minutul 22, datorită unui autogol al lui Cigrinski. Oaspeţii au egalat, în minutul 68, prin Fernandinho.

La Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane şi Florin Cernat au fost rezerve, în timp ce la Şahtior Răzvan Raţ a fost titular.

Formaţia gazdă, antrenată de Yuri Semin, a evoluat în următoarea formulă: Bogush - Betao, Sabljici, Yussuf, El Kaddouri - Correa (Cernat '82), Vukojevici, Ninkovici - Bangoura (Ghioane '46), Aliev, Milevski.

Pentru Şahtior Doneţk au evoluat: Pyatov - Srna, Kucher, Cigrinski, Raţ - Ilsinho (Willian '56), Hubschman, Duljaj, Fernandinho - Jadson (Lewandowski '76) - Luiz Adriano (Gladki '46).

Partida retur dintre cele două formaţii va avea loc, în data de 7 mai, la Doneţk.