Dragomir: Acest meci nu trebuia oprit

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat marţi seară că în opinia sa meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj nu ar fi trebuit să fie suspendat, precizând însă că decizia centralului Alexandru Tudor ar fi justificată dacă acesta a acordat cartonaşe pe culoarul ce duce spre vestiare.

478 afișări
Imaginea articolului Dragomir: Acest meci nu trebuia oprit

Dumitru Dragomir (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)

"La ultimul meci al lui Real Madrid s-a întâmplat mult mai rău. Ce s-a întâmplat pe culoar arbitrul Tudor nu a văzut, nu trebuia să ia vreo măsură. Indiferent ce spune observatorul el e singurul în măsură să decidă şi nu trebuia să se lase influenţat. Acest meci nu trebuia oprit. S-a făcut o greşeală că nu s-au adus arbitri străini la meci s-a dovedit că arbitrii noştri fac în pantaloni de frică. De la nu trebuia oprit până la decizie este raportul arbitrului, cel al observatoului, al supervizorului... Nu a fost pusă în pericol sănătatea jucătorilor. Asta se întâmplă şi la care mai mari. Pentru violenţe toţi vor suporta rigorile regulamentare. Păi la Real Madrid trebuia să ia foc, să suspende pe viaţă. Regulamentul spune începi jocul şi îl termini. Numai dacă e vreo nenorocire, vreun incendiu, integritatea spectatorilor şi jucătorilor e pusă în pericol, doar atunci poţi să fluieri finalul. Dacă suporterii pătrund în teren şi îi aleargă, atunci da zece minute, linişteşti lucrurile, dai turbulenţii afară şi continui. Pe mine m-a informat observatorul că ar fi spus arbitrul: «Am oprit pentru că ar fi trebuit să dau 4-5 cartonaşe». Doar dacă pe culoar a dat cartonaşe, are dreptate. Dar trebuie să justifice asta prin raport. Nu am dreptul să comentez posibilele decizii înainte de a judeca comisiile independente", a spus Dragomir la Digi Sport.

El a precizat că în mod normal arbitrul ar fi trebuit să întrerupă jocul zece minute, după incident. "Observatorul m-a informat că i-a spus lui Tudor: «Ai oprit 10 minute, nu?» Tudor a răspuns: «Nu , am oprit definitiv pentru că ar fi trebuit să dau multe cartonaşe»", a mai spus preşedintele LPF.

Meciul dintre Universitatea Cluj şi CFR Cluj a fost întrerupt în minutul 27, după izbucnirea unui conflict general, conform deciziei arbitrului Alexandru Tudor.

În momentul întreruperii jocului, CFR Cluj conducea, scor 1-0, pe U Cluj, prin golul marcat din penalti de Ricardo Cadu.

Imediat după marcarea golului, căpitanul clujenilor, Ricardo Cadu, s-a dus să se bucure în spatele porţii lui Mircea Bornescu. Acesta din urmă a fugit după Cadu şi l-a izbit violent. Cei doi au fost cu greu stăpâniţi de ceilalţi coechipieri. Arbitrul Alexandru Tudor a decis eliminarea lui Cadu şi Bornescu, însă conflictul a continuat în drumul spre vestiare, portughezul fiind lovit în cap cu pumnul de către o persoană. În cele din urmă, conform imaginilor televizate, Alexandru Tudor a arătat spre vestiare, iar Ioan Andone şi-a chemat jucătorii, aceştia părăsind terenul.

Supervizorul partidei Universitatea Cluj - CFR Cluj, Alexandru Boc, a declarat, marţi seară, că arbitrul Alexandru Tudor şi-a motivat decizia de suspendare a jocului prin faptul că în urma bătăii generale ar fi trebuit să elimine cel puţin câte cinci jucători de la fiecare echipă.

Comisia de Disciplină a LPF ar urma să judece acest caz vineri.