Elba Timişoara, prima finalistă a Diviziei A la baschet masculin

Echipa de baschet masculin Elba Timişoara s-a calificat miercuri, în premieră, în finala Diviziei A, după ce a învins în meciul decisiv al semifinalelor, pe teren propriu, formaţia CS Otopeni, cu scorul de 87-69 (48-42).

18 afișări

Oaspeţii au început meciul decisiv hotărâţi, conducând cu 16-13, după primele opt minute, dar Elba a egalat şi a reuşit să iasă în avantaj la prima pauză, 21-18.
Echipa timişoreană a reuşit să se despindă mai semnificativ în sfertul secund, 35-24 (min. 16), dar ilfovenii au ripostat la rândul lor, apropiindu-se la 48-42 (min. 20).

Meciul a continuat cu gazdele în avantaj, 56-50 (min. 25), şi CS Otopeni la “urmărire” permanentă. Seals şi Obradovici au dus greul pentru ilfoveni, însă doar evoluţia lor bună nu a fost de ajuns pentru a contracara jocul mult mai colectiv şi precis al timişorenilor. Elba s-a impus cu 87-69, obţinând nu doar victoria, ci şi calificarea în finala campionatului.

Marcatori:

Elba Timişoara – Pesici 23, Dzambici 15, Markovici 14, Velcikovici 12, Păltinişanu 10, Vasojevici 7, Grubisici 4, Czmor 2.

CS Otopeni – Seals 17, Obradovici 16, Belanovici 9, Căpuşan 9, Medvedj 7, Popovici 7, Byerson 2, Ilie 2.

În semifinala dintre Elba şi CS Otopeni, scorul în cele cinci meciuri a fost următorul: 81-73, 72-93, 93-67, 65-71 şi 87-69. Elba Timişoara se află astfel la cea mai bună performanţă din istoria clubului, după medaliile de bronz cucerite în 1993 şi 1996.

Semifinalele se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”, în cealaltă confruntare duelându-se, tot miercuri, CSU Ploieşti şi CSU Sibiu (scor general 2-2).

Echipele câştigătoare vor disputa finala campionatului, în cinci meciuri, la datele 17, 20, 23, 26 şi 30 mai.