EURO-2012: Germania a învins Grecia, scor 4-2, şi s-a calificat în semifinale

Naţionala Germaniei a învins, vineri seară, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

2115 afișări
Imaginea articolului EURO-2012: Germania a învins Grecia, scor 4-2, şi s-a calificat în semifinale

EURO-2012: Germania a învins Grecia, scor 4-2, şi s-a calificat în semifinale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Pentru Germania au marcat Phillip Lahm '39, Sami Khedira '61, Miroslav Klose '68 şi Marco Reus '74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras '55 şi Dimitris Salpingidis '89 (penalti).

Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Reus (Gotze '80), Ozil, Schurrle (Muller '67) - Klose (Gomez '80). Selecţioner: Joachim Löw

Grecia: Sifakis - Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas (Fotakis '46) - Makos (Liberopoulos '72), Maniatis - Ninis (Gekas '46), Katsouranis, Samaras - Salpingidis. Antrenor: Fernando Santos.

Arbitri: Damir Skomina (centru) - Primoz Arhar, Matej Zunici (asistenţi) - Slavko Vincici, Matej Jug (asistenţi suplimentari) - toţi Slovenia - Stephane Lannoy (rezervă) - Franţa

Germania, finalista ediţiei din 2008, când a fost învinsă de Spania, va întâlni în semifinale, la 27 iunie, la Varşovia, câştigătoarea sfertului de finală dintre Anglia şi Italia.

La meci a asistat şi cancelarul Germaniei, Angela Merkel.

LIVE TEXT

Minutul 90: Germania se califică în semifinale, după 4-2 cu Grecia.

Minutul 89: Boateng atinge mingea cu mîna în careu, iar Grecia primeşte penalti, transformat de Salpingidis.

Minutul 83: Neuer prinde un şut al lui Fotakis de la 25 de metri.

Minutul 74: Germania este de neoprit. La un  contraatac rapid al germanilor, portarul Sifakis reuşeşte să respingă un prim şut al adversarilor, însă Reus trimite mingea în poartă.

Minutul 68: Germania îşi măreşte avantajul, scor 3-1. La executarea unui corner de pe partea dreaptă, Klose trimite mingea în poartă cu capul.

Minutul 61: După numai şase minute, Germania preia conducerea pe tabela de marcaj, printr-un gol reuşit de Khedira.

Minutul 55: Grecia a reuşit egalarea. Salpingidis a centrat în 6 metri, după un contraatac fulger şi Samaras a înscris din careul mic.

Minutul 46: Repriza a doua

PAUZĂ. Germania intră la vestiare cu un gol avantaj.

Minutul 45+2: Schürrle trimite puţin pe lângă poartă de la aproximativ 18 metri.

Minutul 45: De la margine se arată trei minute de prelungiri.

Minutul 39: Germania deschide scorul, prin căpitanul Lahm, care a şutat puternic în vinclu de la aproximativ 20 de metri.

Minutul 37: O nouă intervenţie salvatoare a portarului grec Sifakis, care reţine un şut al lui Khedira.

Minutul 32: Ninis trimite mingea puţin pe lângă poarta adversă, cu un şut de la aproximativ 20 de metri.

Minutul 26: O nouă ocazie pentru Germania. Reus şutează peste poartă de la aproximativ zece metri.

Minutul 24: Ocazie uriaşă pentru Germania, ratată de Mesut Ozil, care a şutat în braţele portarului, deşi era singur cu acesta, la opt metri de buturi.

Minutul 20: De mai multe minute, jocul se desfăşoară la mijlocul terenului, niciuna dintre echipe nereuşind să se apropie periculos de poarta adversă.

Minutul 11: După un atac al germanilor, Reus trage de la 16 metri, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Minutul 8: Makos şutează slab de la aproximativ 25 de metri, iar portarul german reţine.

Minutul 4: Schurrle înscrie după ce Sifakis respinge în faţă un şut, dar centralul anulează golul pentru o poziţie de ofsaid.