Selecţionata Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal, în urma victoriei, scor 4-2, la loviturile de departajare, de miercuri, de la Doneţk, în faţa Portugaliei, în semifinalele competiţiei.

3505 afișări
Imaginea articolului EURO 2012: Spania a învins Portugalia, după loviturile de departajare, şi s-a calificat în finală

EURO 2012: Spania a învins Portugalia, după loviturile de departajare, şi s-a calificat în finală (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

La loviturile de departajare pentru Portugalia au marcat Pepe şi Nani şi au ratat Moutinho şi Alves.

Pentru Spania au înscris Iniesta, Pique, Ramos şi Fabregas şi a ratat Xabi Alonso.

Portugalia: Rui Patrício - Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrão - Miguel Veloso (Custodio '105), Raul Meireles (Varela '113), Moutinho - Nani, Cristiano Ronaldo, Almeida (N. Oliveira '81). Selecţioner: Paulo Bento

Spania: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Xabi Alonso, Xavi (Pedro '87) - Iniesta, Silva (Navas '60), Negredo (Fabregas '54). Selecţioner: Vicente del Bosque.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Cuneyt Cakir, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Bahattin Duran şi Tarik Ongun, iar asistenţi suplimentari au fost Huseyin Gocek şi Bulent Yildirim. Arbitru de rezervă a fost desemnat slovenul Damir Skomina.

În finală, Spania va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Germania şi Italia, care se dispută, joi, de la ora 21.45, la Kiev.

LIVE TEXT

Fabregas marchează şi Spania e în finală! Mingea a atins bara înainte de a intra în plasă.

Bruno Alves şutează în bară! Soarta calificării stă în gheata lui Fabregas.

Ramos marchează cu o scăriţă! Spania conduce cu 3-2.

Nani marchează cu o execuţie foarte tehnică! 2-2

Pique marchează. 2-1 pentru Spania!

Pepe marchează şi el. Casillas ghicise colţul, dar n-a ajuns mingea.

Iniesta marchează primul la loviturile de departajare!

Portughezii ratează şi ei. Casillas respinge!

LOVITURI DE DEPARTAJARE: Xabi Alonso execută primul şi ratează! Rui Patricio respinge formidabil!

Minutul 120 - Se încheie şi cea de-a doua repriză de prelungiri. Calificarea se va decide la penalty-uri!

Minutul 119 - Portughezii se apără eroic! Pedro pătrunde din nou în careu, driblează doi adversari, dar este în cele din urmă deposedat.

Minutul 114 - Pedro scapă spre poarta Portugaliei, dar pierde inexplicabil balonul!

Minutul 111 - O altă ocazie a Spaniei! Jesus Navas şutează periculos din interiorul careului, dar Rui Patricio îşi salvează din nou echipa!

Minutul 106 - A început a doua repriză de prelungiri!

Minutul 105 - Se încheie şi prima repriză de prelungiri!

Minutul 105 - Sergio Ramos execută o lovitură liberă periculos, dar scorul rămâne neschimbat!

Minutul 104 - Mare ocazie a Spaniei! Iniesta scapă singur cu portarul portughez, şutează, dar Rui Patricio îşi salvează echipa miraculos!

Minutul 103 - Ocazie pentru Spania! Jesus Navas şutează de la 14 metri lateral dreapta peste poartă!

Minutul 96 - Iniesta şutează de la 25 de metri, dar balonul este deviat.

Minutul 91 - Începe prima repriză de prelungiri!

Minutul 90+3 - Arbitrul fluieră finalul celei de-a doua reprize! Vom avea prelungiri!

Minutul 90 - Ronaldo are şansa să închidă partida, dar şutul său, de la 14 metri, trece mult peste poartă!

Minutul 84 - Ronaldo bate din nou peste poartă. Scorul rămâne 0-0.

Minutul 83 - Ronaldo execută o lovitură liberă, Arbeloa comite henţ şi lovitura se mută la 26 de metri.

Minutul 73 - Cristiano Ronaldo execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar şutul său trece pe lângă poartă.

Minutul 67 - Xavi şutează de la aproximativ 25 de metri, dar balonul este prins cu uşurinţă de Rui Patricio.

Minutul 64 - Fabregas scapă de sub marcaj, dar este tras de tricou. Lovitură liberă pentru Spania.

Minutul 59 - Un nou şut al lui Almeida, dar mingea trimisă de atacantul portughez nu-i creează nicio problemă portarului spaniol, trecând pe lângă buturi.

Minutul 57 - Portughezii pătrund periculos spre poarta lui Casillas, dar Almeida alege să şuteze, iar balonul trimis de el trece mult peste poarta Spaniei.

Minutul 49 - Nani centrează de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Ronaldo, dar acesta pierde balonul.

Minutul 45 - A început repriza a doua!

Minutul 45 - Se încheie prima repriză! Portugalia şi Spania sunt la egalitate, 0-0, după primul mitan.

Minutul 43 - Emoţii pentru Spania! Un balon de angajare a lui Almeida nu ajunge la atacantul portughez, care putea scăpa spre poarta lui Casillas.

Minutul 30 - Portugalia trece pe lângă deschiderea scorului! Ronaldo şutează de la 16 metri, puţin pe lângă poarta lui Casillas.

Minutul 29 - Ocazie pentru Spania! Iniesta şutează din interiorul careului, mingea trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 13 - Ronaldo pătrunde pe partea stângă, centrează în careu pentru Hugo Almeida, dar balonul este reţinut de Casillas.

Minutul 9 - Prima ocazie a partidei! Arbeloa şutează din interiorul careului, dar mingea trece peste poarta apărată de Rui Patricio.

Minutul 3 - Primul corner al partidei. Veloso trimite direct pe spaţiul porţii, Casillas respinge.

Minutul 2 - Cristiano Ronaldo încearcă un şut de la aproximativ 20 de metri, dar balonul este respins de un adversar în corner.