Simona Halep s-a calificat în turul al treilea de la Roland Garros, după ce a trecut cu 6-4, 6-3 de Tatiana Maria, iar constănţeanca nu a ratat nici de această dată ocazia de a-şi pune în valoare calităţile pe terenul de zgură.

4668 afișări
Imaginea articolului Faza de la Roland Garros pe care fanii nu au observat-o în meciul Simonei Halep cu Tatiana Maria: Reacţia româncei într-un moment important al meciului

Faza de la Roland Garros pe care fanii nu au observat-o în meciul Simonei Halep cu Tatiana Maria: Românca a avut o reacţie superbă într-un moment important al meciului

Adversara Simonei Halep a încercat toate soluţiile în meciul disputat pe arena Philippe Chatrier, dar s-a lovit de un veritabil zid! Jucătoarea antrenată de Darren Cahill a fost agilă, s-a depasat excelent în ciuda problemei de la gleznă.

Tatiana Maria, o jucătoare care apelează de multe ori la scurte, a încercat acest procedeu şi în primul set al meciului cu Simona Halep, însă românca a avut un răspuns de milioane! A 3-a favorită de la Roland Garros a fost pe fază şi nu a iertat-o pe nemţoaică, închizând punctul cu o dreaptă minunată, conform ProSport.

Reacţia Simonei este una specială şi prin prisma faptului că a venit într-un moment extrem de important, la 4-4 şi 30 egal. Punctul câştigat de Halep a rupt echilibrul, pentru că românca a convertit mingea de break pe care şi-a creat-o, apoi a închis setul cu serviciul. Simona a controlat şi actul secund, triumfând după o oră şi 24 de minute.