FC Timişoara a învins Dinamo, scor 2-0

Formaţia FC Timişoara a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Dinamo Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a XIV-a a Ligii I.

54 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara a învins Dinamo, scor 2-0

FC Timişoara a învins Dinamo, scor 2-0 (Imagine: Cosmin Dan/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Bucur '67 şi '85.

În minutul 67, Bonfim a centrat de pe partea dreaptă, Tamaş a ratat intercepţia, Bucur a preluat şi a marcat din careul mic.

Bucur a stabilit scorul final în minutul 85, când, după o gafă a lui Lucian Goian, aflat în portura de ultim apărător, a interceptat şi a înscris.

În minutul 89, Marius Niculae a ratat un penalti (acordat pentru un fault al lui Pantilimon), şutând pe lângă poartă.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 20. Maxim - 26. Chiacu (11. Arman Karamyan '80), 5. Alexa, 27. Magera (17. Borbely '78), 21. Goga - 9. Parks (7. Stancu '86), 8. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo: 34. Curcă - 14. Molinero, 18. L. Goian, 30. Tamaş, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 6. Rus, 8. Boştină (20. Ad. Cristea '59) - 17. An. Cristea (7. Zicu '81), 99. Cl. Niculescu (9. M. Niculae '65). Antrenor: Cornel Ţălnar

Cartonaşe galbene: Goga '21, Parks '22, Magera '68 / Pulhac '26

Arbitri: Milorad Mazic (centru), Nikola Tomicic, Igor Radojcic (asistenţi) - toţi din Serbia, Sebastian Colţescu (rezervă)

Observatori: Cornel Sorescu, Mircea Călin

La meci au asistat 25.000 de spectatori.

După ce a fost înlocuit în minutul 80, mijlocaşul echipei gazdă, Hristu Chiacu, a urmărit restul partidei din galeria timişoreană.