FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League

FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League, după ce a câştigat cu 1-0 deplasarea din Cehia, cu Mlada Boleslav. În tur, în România, scorul a fost 0-0.

229 afișări
Imaginea articolului FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League

FCSB a avut parte de un meci foarte greu în Cehia. Deşi a avut câteva ocazii destul de importante, pe partea defensivă a avut de suferit în anumite momente. După ce în prima repriză a expediat balonul de 3 ori pe staţiul porţii adverse şi nu a reuşit să marcheze, golul calificării a venit în prelungirile meciului. Situaţia devenise mai uşoară în minutul 75, atunci când fundaşul dreapta Krapka a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Reuşita i-a aparţinut lui Panţîru, care a marcat în minutul 90+1, din careu.

TITLURILE ZILEI

Echipele de start:
Mlada Boleslav: Seda - Krapkas, Takacs, Pudil, Marco Tulio (Fulnek 46) - Bucha, Hubinek, Matějovský (cpt.), Ladra - Wagner (Ewerton 70), Mesanovic
FCSB: Vlad - Creţu, Planics, Cristeas, Soilediss - O. Popescu, I. Vînă, R. Oaidă - F. Tănase (cpt.) s, Moutinho (Panţîru 63), Coman

FCSB va juca în play-off-ul Europa League împotriva portughezilor de la Guimaraes, care au trecut cu 9-0, la general, de Ventspils.