Cea de-a treia zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European Maribor 2023 a fost marcată de furtunile violente din cauza cărora programul de desfăşurare a competiţiilor în aer liber a fost puternic perturbat. Team România a obţinut totuşi rezultate pozitive, inclusiv trei medalii la înot.

289 afișări
Imaginea articolului FOTE Maribor 2023 - trei medalii pentru România şi rezultate promiţătoare în ziua a treia

Cursele de ciclism pe şosea, probele de contratimp, au fost întrerupte de mai multe ori, iar la atletism au fost anulate o serie de etape de concurs.

Întrecerile de tenis, care afară se desfăşoară pe zgură, au fost mutate în săli cu suprafaţa de joc dură, iar unii sportivi au fost afectaţi de schimbare.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român anunţă că „sportivii români s-au adaptat noilor condiţii şi îşi continuă drumul spre podium.”

La tenis, dintre cei patru români, singura incomodată de schimbarea suprafeţei de joc a fost Alexia Tatu care a părăsit competiţia feminină de simplu în turul 2.

La înot, tricolorii au cucerit trei medalii şi s-au calificat în alte trei finale.

Şi atlteţii au înfruntat cu succes furtuna. Ştefania Alexandra Uţă a fost prima în serii, la 400 m garduri, cu timpul 56.54, cea mai bună performanţă personală a sa de până acum şi s-a calificat în finală.

La baschet 3x3, unde meciurile au fost mutate în sală din cauza furtunii, echipa feminină şi-a adjudecat două victorii din tot atâtea întâlniri.

Handbalistele au rămas neînvinse la rândul lor.

Toate rezultatele sportivilor români în Ziua 3 competiţională a FOTE Maribor 2023:

Atletism

- aruncarea suliţei masculin - Narcis Andrei Popescu - Locul 8 - cu 66,40 m- cea mai bună performanţă personală (PB)
- 100 m masculin - Adrian Daniel Dohotariu - în finală nu a luat startul
- aruncarea greutăţii masculin - Ştefan Alexandru Ciobanu - Locul 4 - cu 18,94
- 400 m garduri masculin - David Constantin Damian - Locul 9 - cu timpul 54,70
- 400 m garduri feminin - Ştefania Alexandra Uţă - Locul 1 - în Seria 3, cu timpul 56.54 - cea mai bună performanţă personală şi calificare în finală

Baschet 3x3

Echipa României - Elena Agnes Zane, Beáta Bara-Németh, Ioana David, Maria Stănescu a obţinut două victorii în Grupa 2:

Ungaria - ROMÂNIA 7-17, Lituania - ROMÂNIA 14-18

Handbal

Echipa României - Mălina Maria Avadanei, Maria Balint, Enryka Valentina Bodijar, Teodora Lavinia Damian, Ana Maria Gavrilă, Alexia Maria Niţă, Ioana Niţă, Maria Alexandra Voicu, Mioara Bianca Ciobotaru, Ioana Pavăl, Maria Emilia Rogoz, Anamaria Şerban, Maria Ionica Soroceanu, Ana Totoescu, Sara Ana Maria Truşcă a obţinut a doua victorie din grupă.

ROMÂNIA – Polonia 34-23

Tenis

- simplu masculin
Alejandro Mateo Berge-Vega-Nourescu – în Turul 2 s-a impus cu 2-0 (6-1,6-1) în faţa lui Snir David MORAG (Israel)
Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou - în Turul 2, l-a învins cu 6-1, 6-1 pe Snir David MORAG (Israel)

- simplu feminin
Giulia Safina Popa - în Turu 2 , a trecut, cu 2-0 (6-0,6-2), de Anna MIHALKA
Alexia Ioana Tatu - în Turul 2 a pierdut cu 3-6, 3-6 în faţa Nadiei Anita Affelt (Polonia)