Lecce – Juventus 1-1, în etapa 9 din Serie A

Lecce a remizat, sâmbătă, cu Juventus, scor 1-1, reuşind să obţină un punct din întâlnirea cu liderul din Serie A, în partida din etapa a noua a campionatului italian.

90 afișări
Imaginea articolului Lecce – Juventus 1-1, în etapa 9 din Serie A

Juventus a deschis scorul, în minutul 50, când Paulo Dybala a reuşit să transforme un penalty, obţinut după ce arbitrii au consultat sistemul VAR pentru intrarea prin alunecare a lui Jacopo Petriccione. Şase minute mai târziu, Matthijs de Ligt a atins mingea cu mâna, Lecce primind şi ei o lovitură de la unsprezece metri, pe care Marco Mancosu reuşeşte să o transforme.

Echipele utilizate:
Lecce: Gabriel – Meccariello (Rispoli 71), Lucioni, Rossettini, Calderoni – Majer (Tabanelli 58), Tachtsidis, Petriccione – Mancosu – Farias (Lapadula 46), Babacar
Juventus: Szczesny – Alex Sandro, de Ligt, Bonucci, Danilo (Cuadrado 58) – Bentancur, Pjanic (Khedira 67), Can (Rabiot 72) – Bernardeschi – Higuain, Dybala

În următoarea etapă din Serie A, Juventus se va duela cu Genoa, iar Lecce va înfrunta Sampdoria.

În clasamentul din Serie A, Juventus este lider, cu un total de 23 de puncte, iar Lecce se află pe locul 16, cu 8 puncte.