LIGA EUROPA: STEAUA a învins echipa MOLDE FK, scor 2-1, în grupa E

Formaţia Steaua a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa norvegiană Molde FK, într-un meci din etapa a patra a Ligii Europa şi şi-a consolidat poziţia de lider în grupa E a competiţiei.

2130 afișări
Imaginea articolului LIGA EUROPA: STEAUA a învins echipa MOLDE FK, scor 2-1, în grupa E

Molde FK - Steaua (Imagine: Diana Stoica/Arhiva Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Chipciu '21 şi Latovlevici '37. Pentru Molde a înscris Chima, în minutul 56.

0-1: Chipciu deschide scorul cu un şut de la aproximativ 12 metri, după o pasă de la Tănase;

0-2: Latovlevici măreşte avantajul cu un şut în diagonală, după o pasă de la acelaşi Tănase;

1-2: Chima înscrie pentru gazde cu un şut pe jos, la colţul lung.

Molde FK: Soderberg - Linnes, Vatshaug, Forren, Simonsen - Gatt (Mostrom '47), Eikrem, Hestad, Diouf (Berget '46) - Hussain (Angan '77), Chima. Antrenor: Ole Guunar Solskjaer.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Szukala, Gardoş, Chiricheş - Chipciu, Bourceanu, Prepeliţă (Pintilii '70), Pîrvulescu (Latovlevici '16) - Tănase, Adi Rocha (Nikolici '56), M. Costea. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Chipciu '58, Nikolici '75

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Ungaria, formată din Istvan Vad (central), Vencel Tóth, Istvan Albert (asistenţi), Tamás Bognar, Mihaly Fabian (asistenţi suplimentari) şi Zsolt Attila Szpisjak (rezervă).

La partida disputată pe stadionul Molde au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

LIVE TEXT

Meciul se încheie cu victoria formaţiei Steaua, cu scorul de 2-1.

Minutul 90+1: Chipciu şutează puternic la vinclu, dar Soderberg respinge.

Minutul 90: Tătăruşanu îşi salvează echipa, cu o intervenţie la un şut al lui Linnes din şase metri.

Minutul 85: Încă un şut la poarta lui Tătăruşanu, dar Steaua scapă cu bine.

Minutul 68: Ocazie mare pentru Steaua. Szukala primeşte în careu, dar şutul lui trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 66: Ocazie pentru norvegieni. Tătăruşanu respinge un şut puternic trimis din cinci metri de Hussain.

Minutul 54: Norvegienii reduc din diferenţă, scor 1-2. Chima preia în careu şi şutează la colţul lung, învingându-l pe Tătăruşanu.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 42: Steaua este susţinută de o galerie extrem de zgomotoasă, care îşi susţine în permanenţă favoriţii.

Minutul 37: Gol Steaua, 2-0. Latovlevici primeşte o pasă de la Tănase şi trimite balonul în poarta lui Soderberg, care nu rămas fără reacţie.

Minutul 32: Mihai Costea şutează puternic de la aproximativ 25 de metri, însă balonul trece pe lângă poartă.

Minutul 26: Ocazie uriaşă pentru Steaua! Mingea recuperata la mijlocul terenului ajunge la Rocha, acesta scapa singur, dar şuteaza slab.

Minutul 21: Steaua deschide scorul, 1-0. Chipciu înscrie cu un şut de senzaţie de la aproximativ 12 metri.

Minutul 16: Antrenorul echipei Steaua, Laurenţiu Reghecampf, e nevoit să facă o primă modificare, Latovlevici intră în locul lui Pîrvulescu.

Minutul 16: Un nou atac al norvegienilor, oprit în careu de stelişti.

Minutul 13: Faze bune de joc ale norvegienilor, steliştii reuşesc să respingă şuturile spre poarta lui Tătăruşanu.

Minutul 8: Cele două echipe par să-şi împartă posesia balonului, însă niciuna nu pune în pericol poarta adversă.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start:

Molde FK: Soderberg - Linnes, Vatshaug, Forren, Simonsen - Gatt, Eikrem, Hestad, Diouf - Hussain, Chima. Antrenor: Ole Guunar Solskjaer.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Szukala, Gardoş, Chiricheş - Chipciu, Bourceanu, Prepeliţă, Pîrvulescu- Tănase, Adi Rocha, M. Costea. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.