Antrenorul echipei AC Cesena, Mario Beretta, a declarat, vineri, că atacantul Adrian Mutu, care a ratat un penalti în meciul pierdut cu Udinese, scor 0-1, este un jucător extraordinar şi un băiat de caracter, dar a lăsat să să se înţeleagă că românul nu este un lider.

188 afișări
Imaginea articolului Mario Beretta: Mutu este un jucător extraordinar şi un băiat de caracter, dar nu este un lider

Adrian Mutu (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)

"Mutu este un jucător de o calitate extraordinară şi un băiat de caracter, dar nu putem pune eticheta de lider unui fotbalist doar pentru că a jucat la echipe mari. Dacă nu are această caracteristică în sânge, un jucător nu poate fi lider nici la o echipă mică, nici la una mare", a spus Beretta, informează romagnanoi.it.

Atacantul Adrian Mutu a ratat un penalti în partida pe care echipa sa, AC Cesena, a pierdut-o, miercuri, pe teren propriu, scor 0-1 (0-1), în faţa formaţiei Udinese, în etapa a XXXV-a a campionatului Italiei.

Mutu a ratat penaltiul în minutul 21 şi a fost schimbat la pauză. El a fost huiduit de fani pentru această ratare.

Adrian Mutu nu a fost convocat în lotul echipei AC Cesena pentru partida din deplasare cu formaţia Novara, din etapa a XXXVII-a din Serie A, care va avea loc duminică, de la ora 16.00.