Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga I - GALERIE FOTO

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, formaţia Oţelul Galaţi, scor 3-2 (2-0), într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I.

198 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga I - GALERIE FOTO

Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga I (Imagine: Ovidiu Iordachi/Mediafax Foto)

Vezi aici GALERIA FOTO

Pentru gazde au marcat Paraschiv '50 şi Antal '60 (penalti), iar pentru oaspeţi au punctat Moţi '5, Alexe '20 şi Andrei Cristea '55 (penalti).

În minutul 5, Boştină a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Moţi, scăpat din marcaj, a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la patru metri.

Alexe a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 20, cu un şut de la peste 20 de metri.

Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga IOţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga I

Oţelul a redus din diferenţă în minutul 50, prin Paraschiv, care a preluat mingea în careul mare al dinamoviştilor şi, talonat de Moţi, a şutat în dreapta portarului Dolha.

În minutul 55, Torje a pătruns în careul gazdelor, a fost împins de Perendija, arbitrul Balaj a dictat penalti, iar Andrei Cristea a transformat, readucându-şi echipa în avantaj cu două goluri.

Cinci minute mai târziu, şi Oţelul a transformat un penalti, prin Antal, după ce Moţi l-a tras de tricou, în careu, pe Axente, scorul devenind 2-3.

Din minutul '81, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după ce Andrei Cristea a primit al doilea cartonaş galben.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sârghi, 21. Perendija, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 8. Antal, 15. Ibeh (30. Paraschiv '46), 14. S.Ilie (11. Ochiroşii) - 9. Axente (27. Pena '67). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moţi, 2. Diabate - 22. Torje, 5. Kone, 8. Boştină (19. Daminuţă '90+1), 20. Ad. Cristea (6. Rus '53) - 17. An. Cristea, 10. Alexe (7. Zicu '70). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti, scor 2-3, în Liga I

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Miklos Nagy, Ioan Onicaş (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).

Cartonaşe galbene: Râpă '11, Axente '35, Sârghi '80, Ochiroşii '90 / Scarlatache '37, Rus '59, Moţi '60, An. Cristea '71 şi '81.

Cartonaş roşu: An. Cristea '81.

Observatori: Mircea Mihail şi George Moise.

Supervizor: Vasile Avram.

La meci au asistat în jur de 11.000 de spectatori, dintre care aproximativ 300 de suporteri ai oaspeţilor.