Partida de tenis cea mai lungă din istorie, încheiată după 11 ore şi 5 minute

Partida dintre John Isner, cap de serie numărul 23, şi Nicolas Mahut, din turul întâi al turneului de la Wimbledon, devenită cea mai lungă din istorie, dar şi meciul cu cele mai multe ghemuri jucate, s-a încheiat, joi, cu victoria americanului după 11 ore şi 5 minute, scor 70-68 în decisiv.

1284 afișări
Imaginea articolului Partida de tenis cea mai lungă din istorie, încheiată după 11 ore şi 5 minute

Meciul a fost întrerupt, marţi, după patru seturi, din cauza întunericului şi a fost reluat miercuri, dar nici de data aceasta nu s-a finalizat. A fost oprit din nou, la scorul de 59-59 în decisiv, tot din cauza întunericului şi continuat joi. Marţi, cei doi au jucat două ore şi 54 de minute, miercuri şapte ore şi şase minute, iar joi o oră şi cinci minute.

Scorul meciului dintre francezul Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, şi Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, a fost de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 68-70.

Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat la 25 februarie 2009, între Chris Eaton şi James Ward, partidă ce stabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii. Eaton a câştigat cu 6-3, 6-2, 6-7(3), 2-6, 21-19 în 6 ore şi 40 de minute. Partida nu a fost recunoscută de ATP, aşa că recordul oficial aparţinea întâlnirii de la Roland Garros, din 2004, dintre Fabrice Santoro şi Arnaud Clement. Santoro l-a învins cu scorul de 6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14, pe compatriotul său, în şase ore şi 33 de minute.

Meciul cu cele mai multe ghemuri disputate era până miercuri cel dintre americanii Pancho Gonzalez şi Charlie Pasarell, care a avut loc în 1969, tot la Wimbledon, înaintea de introducerea tie-break-ului (1973). Gonzales a câştigat după disputarea a 112 ghemuri, scor 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, în cinci ore şi 12 minute.