Politehnica Iaşi - Dinamo Bucureşti, scor 1-3, în Liga I

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, scor 3-1 (1-1), formaţia Politehnica Iaşi, într-o partidă contând pentru etapa a XII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

20 afișări
Imaginea articolului Politehnica Iaşi - Dinamo Bucureşti, scor 1-3, în Liga I

Politehnica Iaşi - Dinamo Bucureşti, scor 1-3, în Liga I (Imagine: Liviu Chirică/Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Ignatov '29, iar oaspeţii au punctat prin Andrei Cristea '20 şi '61, Adrian Cristea '57.

În minutul 20, Torje a intrat în careu pe partea dreaptă, a centrat, iar Andrei Cristea, aflat singur la 5 metri de poarta adversă, a deschis scorul.

Ignatov a egalat în minutul 29, cu un şut din afara careului, după ce defensiva oaspeţilor a respins o minge venită din corner.

În minutul 57, Torje a centrat din nou de pe partea dreaptă, iar Adrian Cristea, nemarcat, a înscris din interiorul careului.

Patru minute mai târziu, Alexe i-a "furat" o minge lui Munteanu în marginea careului, i-a centrat, tot de pe partea dreaptă, lui Andrei Cristea, care a mărit avantajul oaspeţilor, marcând de la câţiva metri.

Politehnica Iaşi: 33. Marc - 15. Mihajlov, 23. Ad. Ilie (77. Buta '65), 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik (3. Costache '46 ) - 24. Straton, 8. Ignatov, 13. Cr. Bratu - 11. Bujor (18. Miclea '60), 21. Balde, 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoraş

Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 18. Goian, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 8. Boştină (6. Rus '70), 20. Adrian Cristea - 99. Cl. Niculescu (10. Alexe '58), 17. Andrei Cristea (7. Zicu '79). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Pecnik '37, Ad. Ilie '57, Cr. Bratu '74 / Scarlatache '75, Dolha '90+1

Arbitri: Alexandru Deaconu (centru) - Dragoş Iliescu, Eduard Crângaşu (asistenţi) - Cristian Sava Găină (rezervă)

Observatori: Vasile Curt, Romeo Paşcu

La meci au asistat 5.000 de spectatori, dintre care aproximativ 500 de dinamovişti.