Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti, scor 5-1

Formaţia Rapid a câştigat, duminică seară, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, cu scorul de 5-1 (4-1), meciul susţinut în compania echipei Steaua, derbiul etapei a XXVIII-a a Ligii I.

236 afișări
Imaginea articolului Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti, scor 5-1

Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti, scor 5-1 (Imagine: Bogdan Maran/Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Ioniţă '7, '18, Cesinha '23, '73 şi Constantin '33 (penalti), iar oaspeţii au punctat prin Kapetanos '15 (penalti).

Ioniţă a deschis scorul în minutul 7, fructificând o centrare a lui Bozovici, de pe partea stângă.

Kapetanos a egalat din penalti, în minutul 15, după ce tot el fusese faultat în careu de Marius Constantin.

În minutul 18, Ioniţă a marcat de la şase metri, după o pasă primită de la Cesinha: scor 2-1.

Rapid a marcat di nou, în minutul 23, când Spadacio i-a pasat lui Cesinha la limita ofsaidului, acesta a lobat peste portarul Tătăruşanu, a urmărit mingea şi a trimis-o în poartă de la câţiva metri.

În minutul 33, Emeghara l-a faultat pe Grigorie în careu, iar Marius Constantin a transformat penaltiul.

Scorul a devenit 5-1 în minutul 73, când Bozovici a şutat din afara careului, Tătăruşanu a deviat mingea în bară, balonul a ajuns la Helder, iar acesta a înscris de la şapte metri.

Rapid: 33. Bornescu - 21. Săpunaru, 28. Ad. Iordache, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 15. C. Lazăr, 6. Matici - 20. Grigorie (2. Helder '71), 30. Spadacio (10. Herea '80), 7. Cesinha - 11. Ioniţă (27. Gauracs '77). Antrenor: Ioan Andone.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara (4. Golanski '88), 15. Tudose, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă, 10. C. Tănase, 8. Ov. Petre, 14. Toja (11. Arman Karamyan '60) - 28. B. Stancu, 9. Kapetanos (24. Surdu '81). Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Cartonaşe galbene: Ioniţă '31, Lazăr '44, Grigorie '63 / Ov. Petre '76.

Arbitri: Marius Avram (centru) - Octavian Şovre, Mircea Orbuleţ (asistenţi) - Andrei Chivulete (rezervă).

Observatori: Nicolae Rainea, Sorin Satmari.

La meci au asistat aproximativ 12.000 de spectatori, printre care foştii jucători ai echipei Rapid, Galamaz, Maftei, Schumacher, Şumudică şi Târţău.

Principalul acţionar al clubului FC Rapid, George Copos, a urmărit meciul alături de finanţatorul clubului FC Steaua, Gigi Becali, până când acesta din urmă a părăsit stadionul, în timpul primei reprize.

Galeria rapidistă a afişat un banner pe care scria "Bucureşti 1967" şi care îi reprezenta pe jucătorii echipei în acel an (inclusiv Sandu Neagu), clubul câştigând atunci, în premieră, campionatul României.

În minutul 10, din galeria rapidistă s-au aruncat petarde şi artificii, una dintre artificii aterizând pe gazon.

Înainte de partidă, pe stadion s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic de la Smolensk (Rusia) şi în memoria fostului jucător al echipei Rapid, Sandu Neagu, decedat sâmbătă. Jucătorii rapidişti au evoluat cu banderole negre pe braţ.

La finalul meciului, galeria rapidistă a scandat: "bricheta, bricheta" şi numele tehnicianului Ioan Andone.